ABD Büyüme Verileri Beklentilerin Altında

ABD 4. Çeyrekte Beklentilerin Altında Büyüdü

ABD’den ve Kanada’dan büyüme verileri açıklandı. ABD ekonomisi 4. çeyrekte beklentilerin hafif altında %0.7 büyürken Kanada’dan büyüme %0.3 ile beklentide geldi. Ayrıca ABD’den istihdam maliyet endeksi beklentide %0.6 gelirken, Kanada’dan ham madde fiyat endeksi -%5.0 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veriler sonrası USD’nin paritelerde baskıyı artırmasına şahit olduk.
Petrol fiyatları üzerindeki baskıyı ve USD’nin kuvvetli devam etmesinin de negatif etkileriyle büyümedeki yavaşlama Fed’in faiz artışlarına devam etme konusunda bir kez daha düşünmesi için bir başka sebep olarak bir kenara yazılmış durumda.
Kanada tarafında ise USDCAD’e bakacak olursak CAD, son günlerde uzun bir süre sonra biraz da olsa toparlanan petrol fiyatlarının keyfini sürmeye devam ediyor. Bugün 1.40 bölgesi altını test eden paritede 1.39 bölgesinin de altına gelinirse düşüşler bir miktar daha devam edebilir tabi ki ancak petrol üzerindeki baskının yeniden kendini kendini göstermesiyle birlikte şüphesiz paritede yön yeniden yukarı dönecektir.
EURUSD ise gelen veriler sonrası sert düştü. 1.0850 bölgesinin de altına gerileyen paritede artık aşağıda 1.0800 ve 1.0730 seviyeleri önemli destek durumunda. Toparlanmalarda ise gözlerimiz daha önce de belirttiğimiz gibi 1.0950 ve 1.0980 bölgelerinde olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.