Uluslararası Döviz Piyasaları – Günün Özeti

Piyasalarda Günün Özeti

Yeni yılın son haftasındayız artık ve geçen hafta noel tatilinden itibaren piyasaların yavaş yavaş tatil havasına girmeye başladığını söyleyebiliriz. Hacimler son derece düşük ve paritelerde hareketlilikler kısıtlı olabiliyor bu gibi dönemlerde. Haftanın ilk gününde ise geçen hafta başından beri toparlanan petrol fiyatları üzerindeki baskı bugün itibariyle yeniden söz konusu olmuş durumda. Zaten kısa vadede toparlanmaların son derece normal olduğunu ancak bu toparlanmaların bir yükselişe dönmesi için ortada bir sebep olmadığını bir çok kez tekrarlamıştık. Brent ve ham petrolün varil başı fiyatı yeniden 37 doların altına gerilemiş durumda. ABD dolar endeksi ise 98.00 seviyesinin biraz altında yatay seyirde devam etti bugün. Dilerseniz bugün açıklanan verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda Japonya’dan perakende satışlar -%1.0 ve önce sanayi üretimi -%1.0 ile beklentiden kötü gelirken bunun bedelini JPY ödedi ve USDJPY’de yükselişler beraberinde geldi.
  • Türkiye’den  kapasite kullanım oranı %75.8 ile önceki veriye oldukça yakın gelirken, imalat güveni 102.2 ile beklentinin hafif altında kaldı. Gelen verilerin TRY paritelerine önemli bir etkisi olmadı.
  • ABD’den Dallas Fed imalat endeksi -20.1 ile önceki veriden kötü geldi. Gelen veriyi piyasalar kale bile almadı desek yalan olmaz.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
EURUSD yılın son haftasına hafif alıcılı başladı ve 1.0950 bölgesi üzerinde ikamet etmeye devam ediyor. Bu bölgenin üzerinde kapanışlar toparlanmayı destekleyebilir. Bugün 1.0980 bölgesine kadar yükselen paritede bu bölgenin tamamen geçilmesiyle birlikte 1.1000 ve 1.1040 en yakın direnç seviyelerimiz. Paritede yönün yeniden aşağı dönmesiyle 1.0950 bölgesi altına inilirse 1.0900 ve 1.0870 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
USDCAD geçen hafta petrol fiyatlarının toparlanmasıyla birlikte CAD’in değer kazanmasıyla 1.3810 bölgesi altına kadar gerilemişti. Haftaya petrol fiyatları üzerindeki baskıyla başlanması CAD’in canını yeniden sıktı ve USDCAD’de yön kısa bir aradan sonra yeniden yukarı döndü. Yukarıda 1.3900 bölgesi tamamen geçilirse en yakın hedeflerimiz 1.3940 ve ardından tabi ki 1.4000 seviyeleri. Geri çekilmelerde ise 1.38 ve 1.3740 seviyeleri önemli destek olma özelliğini koruyor. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede paritede yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyoruz.
USDTRY sabah saatlerinde 2.92 bölgesi üzerine kadar yükselse de bu bölge üzerinde tutunamadı ve aldıklarından fazlasını geri verdi günün ilerleyen saatlerinde. Aşağıda 2.90 ve 2.87 önemli destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Paritede yükselişler yeniden söz konusu olur ise 2.93 ve 2.95 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.