Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 28.12.2015

Asya Haftaya Kırmızı Başladı

Piyasalarda hem yıl sonu hem de tatil döneminin getirdiği rehavet sürüyor. Noel Tatili Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve İngiltere’de devam ederken hafta içinde de yıl başı nedeniyle Cuma günü piyasalar kapalı olacak. Perşembe günü de bazı ülkelerde yıl başı arefesi nedeniyle piyasalar tatilde.
Haftanın ilk Asya seansında Japonya’dan veriler yayınlandı. Hem öncü sanayi üretimi hem de perakende satışlar %1 gerileyerek beklenti altı kaldı. Dördüncü çeyrekte de büyümenin çok parlak olmadığını gösteriyor bu veriler fakat merkez bankası BoJ’un hemen harekete geçmesine neden olmayacak. 
Daha önceleri de hep dediğimiz gibi BoJ enflasyon verilerine odaklanmış durumda ve önümüzdeki aylarda yukarı yönlü hareketlenme bekliyor. Tıpkı Cuma günü gelen enflasyon verilerinde olduğu gibi. BoJ’un hedeflediği çekirdek ulusal TÜFE %-0.1’den %0.1’e yükselmişti.
Açık olan Asya borsalarına baktığımızda Şangay %2 üzerinde, Güney Kore KOSPI ise %1.3 üzerinde ekside kapanırken Japonya Nikkei endeksi %0.56 artıda kapattı haftanın ilk seansını.
Paritelere döndüğümüzde sakin bir seyir görüyoruz. En büyük hareket USDJPY’de yaşandı. Japonya’dan gelen zayıf verilerin etkisiyle USDJPY 120.10’lardan 120.60’lara kadar yükselirken EURUSD, GBPUSD, AUDUSD gibi pariteler geceye başladığı seviyelere çok yakın seviyelerde şu anda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.