ABD Verilerinin Paritelere Etkisi

ABD’den Veriler Nasıl Geldi? Pariteleri Nasıl Etkiledi?

Piyasalarda hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz. Güne Rusya Enerji Bakanı Novak’ın petrol üretiminde Suudi Arabistan’ın kesinti yapılabileceğinin görüşülebilir olduğunu söylemesinin ardından ralli yapan petrol fiyatları damga vurdu. Ardından OPEC delegelerinden bu konuyla ilgili gelen yalanlama sonrası petrol aldıklarının bir kısmını geri verdi. Şuanda 33 dolar üzerinde seyreden ham petroldeki toparlanma CAD’e de pozitif yansıdı ve USDCAD’de de gevşemeler beraberinde geldi. ABD dolar endeksi ise dün FOMC kararları sonrası Fed’in endişeli tutumu ve ABD’den gelen beklenti altı verilerin ardından 98.50 seviyelerine kadar geriledi. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Günün en önce çıkan verisi ABD’den açıklanan çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisiydi diyebiliriz. -%1.2 ile beklentiden kötü gelen veriyi -%5.1 ile yine beklentiden kötü gelen dayanıklı mal siparişleri takip etti. Gelen veriler tabi ki USD için negatif oldu ve söylediğimiz gibi dün FOMC kararları sonrası dolar bir darbe daha almış oldu. Yarın ABD’den açıklanacak olan büyüme verisi öncesi USD için hiç de iyi bir rapor olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca yine ABD’den haftalık işsizlik başvuruları 278 bin ile beklentide geldi. 
  • İngiltere’den öncü büyüme verisi %0.5 ile beklentide geldi ancak önceki çeyreğe göre büyümede iyileşme yaşanması GBP için son derece pozitif oldu ve hemen ardından GBPUSD’de alıcılar devreye girdi. 
  • Asya seansında ise Japonya’dan perakende satışlar -%1.1 ile beklentiden kötü gelirken gelen veri JPY için negatif oldu. Ayrıca Japonya Ekonomi Bakanı Amari’nin görevinden istifa ettiğini de parantez içinde belirtelim. Ancak bu gelişmenin USDJPY’de bir etkisi olmadığını da söyleyebiliriz.
Paritelerde son durum :
EURUSD gece hafif satıcılı başladığı güne sabah saatlerinde alıcıların devreye girmesiyle yönünü yeniden yukarı çevirdi ve doların güç kaybetmesinden de destek bulan paritede ABD’den beklenti altı kalan verilerin de etkisiyle beraber yükselişler devam etti. Kendini 1.09 üzerine atan paritede bu bölgenin geçilmesiyle yükselişlerin devam edebileceği uyarısın yapmıştık ve parite an itibariyle 1.0950 bölgesini test ediyor. Bu bölgenin geçilmesiyle birlikte yükselişlerde gözlerimiz önce 100 günlük hareketli ortalama direncinin de geçtiği 1.0980 ve ardından 1.10 bölgesinde olacak. Geri çekilmelerde ise yeniden 1.09 altına geçilirse 1.0850 ve 1.0800 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkabilir.
USDTRY‘de ayıların hakimiyeti bugün de devam etti.  Dünkü FOMC kararlarında Fed’in sergilediği güvercin tutum ve bugün ABD’den gelen veriler sonrası düşüşlerin hız kazandığı parite bu raporu yazdığımız sıralarda 2.9700 seviyesine yakın seyrediyor. Aşağıda 2.96 bölgesinin altına geçilmesiyle geri çekilmenin bir miktar daha devam ettiğine şahit olabiliriz. Paritede yönün yeniden yukarı dönmesi durumda ise 2.99 ve elbette 3.00 bölgeleri önemli direnç olarak bizleri bekliyor olacak. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
AUDUSD‘de toparlama sürüyor ve paritede bugün kendini 0.70 bölgesi üzerine attıktan sonra yükselişler hız kazandı. RBA bekle-gör politikasını uygulamaya devam ediyor ve bugün 0.71 bölgesini test eden paritede bu bölge önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu direncin kırılmasıyla hedefte 50 ve 100 günlük hareketli ortalama dirençlerinin kesiştiği 0.7150 bölgesi var. Aşağıda ise 0.70 ve ardından 0.6930 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Ancak Çin’deki yavaşlamanın yeniden kendini hissettirmeye başlaması durumunda AUD’un terkar canının sıkılacağını ve AUDUSD’de düşüşlerin de beraberinde gelebileceği gerçeğini de yabana atmamak gerek önümüzdeki dönemde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.