Piyasalarda Bugün Öne Çıkan Gelişmeler

Piyasalarda Bugün Öne Çıkanlar

Son derece kritik bir haftayı geride bırakıyoruz. Haftaya Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı sonrası Türkiye-Rusya arasında yaşanan gerginlikler damga vurdu. Bunun sonucu ise TRY için pozitif olmadı ve TRY’ye sert satışlar sonrası xxx/TRY paritelerinde yükselişler gerçekleşti. Bugün ise ABD piyasaları yarım gün tatildi ve hacmin yine düşük olduğunu görüyoruz. Dilerseniz haftanın son günü ekonomik takvimde veriler nasıl geldi beraber göz atalım.
  • Gece Asya seansına baktığımızda Japonya’dan önemli veriler açıklandı. Hane halkı harcamaları -%2.4 ile beklentiden kötü, işsizlik oranı ise %3.1 ile beklentiden iyi geldi. Kasım ayı çekirdek TÜFE ise -%0.1 ile beklentide geldi. %2’lik enflasyon hedefinden hala çok uzak olan Japonya’da enflasyon verileri bu şekilde gelmeye devam ederse BoJ, varlık alım programında kolları iyice sıvayabilir.
  • İspanya’dan flaş TÜFE beklentiden iyi -%0.3 geldi. Ancak piyasaların gelen veriyi pek de dikkate almadığını söyleyebiliriz.
  • İngiltere’den ise 3.çeyrek ikinci büyüme versiyonu beklentide %0.5 geldi. Gelen veri sonrası GBPUSD’de önemli bir hareketlilik yaşanmadı.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
GBPUSD‘de satıcılı seyir bugün de devam etti. 1.5050 desteğini de kıran paritede aşağıda 1.5030 bölgesi son derece önemli. Düşüşlerin devam etmesi durumunda bu bölge de geçilirse 1.5000 seviyelerine doğru düşüşlere şahit olabiliriz. Yukarıda ise 1.51 bölgesi önemli direnç olma özelliğini koruyor. Bu bölge altında kalındığı sürece satış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
USDCHF son 5 yılın en yüksek seviyelerini gördü. 1.0220 bölgesinden 1.0310 bölgesine keskin bir yükseliş gerçekleşti paritede. İsviçre Merkez Bankası’nın güçlü frank istemediği için piyasaya müdahale edip frank sattığını biliyoruz. Yani bu keskin yükselişin arkasındaki sebep bu olabilir. USDCHF 1.02 bölgesi üzeride kaldığı sürece gevşemeleri alış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Yükselişler devam edebilir.
EURUSD‘de ise satıcılar ağırlığını iyice hissettirdi bugün. 1.06 bölgesi altına gerileyen paritede bu bölge altında günlük kapanışların gerçekleşmesi aşağı yönlü hareketin devamını sağlayabilir. Düşüşlerin devam etmesi durumunda aşağıda 1.0520 bölgesi önemli desteğimiz. Fed ve ECB arasındaki politikası ayrışması sebebiyle EURUSD 1.0650 bölgesi altında kaldığı sürece satış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.