Uluslararası Piyasalar – Çin’de Son Durum

Çin Bu Sene Neler Yapıyor?

ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de neler yaşandı, bu yıl neler yaşanıyor ve sebepleri neler gelin beraber göz atalım.
En son gelen büyüme verilerine göre %6,9 büyümeyle 2009 küresel krizinden bu yana en yavaş büyümesini gerçekleştiren  Çin’de, geçtiğimiz yılın Kasım ayından beri en sonuncusu geçen hafta olmak üzere toplamda 6 kez faiz indirimine gidildi. PBoC, borç verme faizini %4,6’dan %4,35’e, bir yıl vadeli mevduat faizini ise %1,75’ten %1,50’ye çekti. Ayrıca bankalar için munzam karşılık oranını 50 baz puan indirdi. Geçiğimiz yılki %7,5 büyüme hedefinin %7’ye çekildiğini düşünürsek bu durumun Çin için hiç iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. PBoC’den gelen açıklamaları da dikkate aldığımızda, ekonomi ve büyümeyi desteklemek için ek gevşeme hamlelerinin devam etme olasılığı çok yüksek.
Peki bu yavaşlamanın başlıca sebepleri neler? Öncelikle ülke ekonomisinin lokomotifi olan ihracat oranlarında yaşanan daralma ve sanayi üretimindeki yavaşlama sinyalleri sebebiyle üretici fiyat endeksi verilerinin düşük gelmesi büyümenin yavaşlamasını önemli oranda etkiliyor. Bunların yanında emlak piyasasının zayıflaması da önemli bir etken.
PBoC’nin yaptığı bütün bu müdahalelerinin yavaşlamaya olan pozitif etkisi hala yeterli değil gibi gözüküyor. Şuan ki şartlar ve PBoC’den gelen açıklamalar göz önüne alındığında gevşeme hamlelerinin devam edeceğini söyleyebiliriz.
Ekonomiyi desteklemek için yapılan bu hamleler, Çin’in en büyük ihracat partneri olan Avustralya para birimi AUD’u da etkiliyor. Fakat gelen son gevşeme hamlelerin AUDUSD’de etkisi pek de olmadı.
PBoC, önümüzdeki günlerde gelecek olan verileri yakından takip etmeye devam edecek. Diğer yandan RBA’da bekle gör politikasıyla birlikte Çin’de yaşananları yakından takip etmeye devam edecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.