Paritelerde Son Durum

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalarda sakin diyebileceğimiz bir günü geride bırakıyoruz. ABD’de piyasaların Şükran Günü dolayısıyla kapalı olduğu için hacimlerin düşük olduğunu görüyoruz. Bunun yanında Türkiye – Rusya arasındaki gerginlik hala sürüyor. İki ülkeden de gelen sert açıklamalar sonrası TRY satışları bugün de devam etti. Dilerseniz ekonomik takvimde öne çıkan verilere göz atalım :
  • Asya seansına baktığımızda gece Avustralya’dan özel sektör sermaye harcamaları raporu yayınlandı. Piyasa -%2.8 gerileme bekliyordu ancak önceki çeyreğe göre -%9.2 gerileme yaşanması AUD için son derece negatif oldu ve AUDUSD’de sert düşüşleri beraberinde getirdi.
  • İspanya’dan büyüme önceki veriye göre değişiklik göstermedi ve beklenildiği gibi %0.8 olarak açıklandı.
  • Euro Bölgesi’nden ise M3 para arzı beklentiden iyi %5.3 geldi. Ancak gelen verinin EURUSD’de pek de bir etkisi olmadı.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
USDTRY‘de siyasi gerginliklerin devam etmesiyle birlikte TRY satışları da gelmeye devam ediyor. Bugün de yukarı yönlü hareketini sürdüren parite 2.92 üzerini gördü. Yükselişlerin devam etmesi halinde 2.93 bölgesi ilk önemli direncimiz olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin de geçilmesiyle birlikte 2.95 bölgesine kadar yükselişlere şahit olabiliriz. Geri çekilmelerde ise aşağıda 2.90 desteğimiz önemini koruyor.
GBPUSD güne satıcılı başladı ancak 1.5070 bölgesinde alıcıların devreye girmesiyle birlikte gelen toparlamayla kendini 1.51 bölgesi üzerine atan paritede satıcılar ilerleyen saatlerde sazı yine ellerine aldı. 1.5140 bölgesi tamamen geçilmediği sürece bu tarz yükselişlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Aşağı yönlü hareketlerin devamında 1.51 bölgesinin yeniden geçilmesiyle 1.5050 bölgesine doğru düşüşler hız kazanabilir.
ALTIN ise çok zaman geçmeden güvenli liman olma özelliğini yeniden unutturdu diyebiliriz. Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesinin ardından alıcılar devreye girse de hevesleri kursaklarında kaldı. Uzun zamandır raporlarımızda sarı metaldeki satış baskısına dikkat çekmiştik zaten. 1080 bölgesi altında kalındığı sürece toparlanmaları satış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Düşüşlerin hız kazanmasıyla ise aşağıda 1065 bölgeleri önemli destek durumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.