Sakin Bir Forex Takvimi Bekleniyor

Sakin Bir Ekonomik Takvim Bizi Bekliyor

Herkese iyi günler. Önemli bir haftayı geride bıraktık. ECB başkanı Draghi’den gelen açıklamalar EUR üzerinde baskı oluşturdu.  Draghi, mevduat faizlerinin indirilmesi konusunun konuşulduğunu ve ek gevşeme hamlelerinin bu toplantıda tartışıldığını ifade etti ve EURUSD’de keskin bir düşüş yaşandı. Diğer yandan PBoC beklenmedik bir şekilde bu sene 5. defa faizlerde indirime gittiğini açıkladı. PBoC açıklamasının devamında ise ekonomiyi canlandırmaya devam etmek için ek gevşeme hamlelerine devam edebileceğine vurgu yaptı. Bu Hafta önemli veri ve gelişmeler bizi bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
Almanya’dan saat 12.00’da ifo iş iklimi endeksi açıklanacak. Beklenti 108.0. Önceki veriye baktığımızda gelecek olan rakamda herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor.
Türkiye’den saat 15.30’da kapasite kullanımı açıklanacak. Önceki veri %75.9. Geçtiğimiz hafta risk iştahının artması ile birlikte USDTRY 2.90 bölgesi altına kadar geriledi fakat gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
ABD’den saat 17.00’da yeni konut satışları açıklanacak. Piyasanın beklentisi 550 bin civarında. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.