Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 26.10.2015

Petrol Fiyatları Üzerindeki Baskı Devam Edecek Mi?

Geçtiğimiz yıl 100 dolar üzerinde işlem gören ancak arz fazlası ve global büyüme üzerindeki baskı nedeniyle Ağustos ayında 38 dolara kadar gerileyen petrol üzerindeki baskı hala devam ediyor. Son 4 haftanın en düşük seviyesinden işlem gören ham petrolde,ABD’de petrol stoklarındaki artış ve küresel arz fazlasının devam edeceğine dair spekülasyonlar bu baskının devam etmesine neden oldu.
Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, yayınladığı raporda ABD ve Avrupa rafinelerindeki depolama kullanımının tarihteki en yüksek seviyelerinde yaklaşması ve talebin az olması sebebiyle önümüzdeki dönem petrol fiyatlarında sert düşüşler yaşanabileceğini belirtti.
Peki bu kadar arz fazlasına karşın değişmeyen talep oranına rağmen hala üreticiler neden geri adım atmıyor? Sebebi çok basit aslında. Pazar paylarını kaybetmek istemiyorlar. Bu sebepten kısa vadede petrol fiyatlarında bir toparlanmanın görünmesi zor gibi duruyor. 
44.50 seviyelerinden işlem gören ham petrol üzerindeki baskı, çarşamba günü FOMC toplantısından çıkacak şahin tonda açıklamalarla beraber devam edebilir. Diğer bir  yandan ABD’nin kaya gazı ile olan rekabetini de göz önünde bulundurursak,OPEC,petrol fiyatlarını düşük tutma politikasından vazgeçme niyetinde değil.
Kısa vadede ABD’den gelecek olan verilerin beklenti altı kalması durumunda petrol fiyatlarında toparlanma yaşanabilir fakat arz-talep dengesinin tamamen oluşmadığı bir piyasada petrol fiyatları üzerindeki baskı bizce devam eder.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.