Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 26.02.2016

Bugün Yaşananlar Ve USDTRY’deki Yükseliş

ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi aylık bazda %0.3 gelirken, yıllık bazda %1.7 ile beklentilerden iyi geldi. Bildiğimiz gibi Fed’in %2’lik hedefine oldukça yakın seviyelerde açıklanan veri. Geçtiğimiz günlerde TÜFE rakamlarında da iyileşme yaşanması Fed’in faiz artışı için görmek isteyeceği bir senaryo açıkçası.
Önümüzdeki dönemde de ABD’den gelecek olan verilerde özellikle enflasyon tarafında iyileşme yaşanması ve piyasaların küresel olarak biraz rahat nefes alacak duruma gelmesi ile Mart ayı pas geçilse de Haziran ayında faiz artışı yeniden gündeme oturabilir. Çin kaynaklı endişelerin de azalması gerekiyor tabi ki bir yandan da. Bundan sonraki süreçte artık Fed üyelerinden gelecek olan açıklamaların önemli bir kat daha artmış durumda.
Petrol fiyatlarına bakacak olursak toparlanmanın bugün devam ettiğini söyleyebiliriz. 34 dolara kadar yükselen ham petrol güne %0.97 kazançla devam ediyor. Bu senaryonun sonucunda da üyelerimizin artık bildiği gibi USDCAD paritesindeki baskı da devam ediyor.
ABD dolar endeksinde ise alıcılı başladığı günde ABD’den gelen veriler sonrası yukarı yönlü hareketin ivme kazandığına şahit olduk. 98.00 üzerine kadar kendini atan endekste toparlanma sürüyor. Dolar yalnızca majör para birimlerine karşı değil, gelişmekte olan para birimlerine karşı da değer kazanmaya devam ediyor. USDTRY, USDZAR, USDMXN ve USDBRL gibi paritelerde de yukarı yönlü hareket devam ediyor.
USDTRY için ayrı bir parantez açalım. Bu akşam Fitch’in Türkiye değerlendirilmesi açıklanacak. Notun değişmesi beklenmiyor açıkçası ve bugün 2.92’lerden 2.99’lara kadar tırmanan USDTRY’nin hareketinde “Fitch’in değerlendirmesi mi önceden sızdı?” ” Güney Afrika’da yaşanan gelişmelerin etkisi mi?” gibi sorular akıllara karıştırmasın. Söylediğimiz gibi dolar yalnızca TRY karşısında değil neredeyse tüm para birimlerine karşı değer kazanmaya devam ediyor ve bunun sonucunda da USDTRY’de bu hareketi görüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.