Forex Takvimi Isınıyor

Piyasalarda Günün Özeti

Dün söylediğimiz gibi ekonomik takvim ısınmaya başladı ve piyasalar yavaş yavaş hareketleniyor. Güne öncelikle Çin borsalarında sert satışlar öne çıktı. TRY gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ise dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yaşanan yavaşlama ve bu gibi gelişmelerden olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Petrol fiyatları ise bugün düştüğü yerden biraz da olsa toparlandı diyebiliriz. Irak petrol bakanının diğer ülkelerin üretimde kesinti yapması durumunda biz de yapabiliriz şeklinde açıklamaları sonrası değer kazanan petrolün varil fiyatı an itibari ile 32 doların üzerine yükselmiş durumda. ABD dolar endeksi ise güne hafif satıcılı devam etse de 99.00 üzerinde tutunmayı başarıyor. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda önemli bir verinin açıklanmadığını görüyoruz. Yalnızca Yeni Zelanda’dan kredi kartı harcamaları önceki veriden düşük %7.4 geldi. Gelen verinin NZDUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • İsviçre’den ticaret dengesi 2.53 milyar ile beklenti altı kaldı. Gelen veri CHF için negatif oldu ve gelen verinin önemli bir etkisi olmasa da USDCHF’de yukarı yönlü hareket devam etti.
  • ABD’den CB tüketici güven endeksi beklentiden iyi 98.1 geldi. Beklenti üzeri gelen veri USD için pozitif oldu ancak pariteler gelen veriyi dikkate bile almadı.
Paritelerde son durum :
USDTRY‘de günün ilk saatlerinde Çin borsalarına gelen satışlar sonrası TRY gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin yine olumsuz etkilendiğini gördük ve USDTRY yeniden 3.03 üzerine atmıştı kendini. Ancak ilerleyen saatlerde satıcıların devreye girmesiyle 3.01 bölgesinin altına kadar gerileyen paritede aşağı yönlü hareketin devam etmesiyle birlikte 3.00 ve 2.98 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yön yeniden yukarı döner ise 3.03 ve 3.0470 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.
USDCAD‘de bugün petrol fiyatlarındaki toparlanmanın CAD’e pozitif yansımasının etkisi çok net bir şekilde görüldü. 1.4320’lerden 1.4060’lara kadar gerileyen paritede geri çekilmenin devam etmesi durumunda 1.40 ve 1.3850 seviyeleri satıcıların hızını kesebilir. Paritede yeniden yükselişlerin söz konusu olması halinde ise 1.4130 ve 1.4250 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
ALTIN bugün gelen güveli liman alımlarıyla birlikte talep gördü ve boğaların borusu öttü diyebiliriz.1110 bölgesi üzerine kendini atan paritede yukarıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1132 bölgesi ve 1150 bölgeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor .1110 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar toparlanmayı bir miktar daha destekleyebilir. Yarın ise FOMC tutanakları ise sarı metali yakından ilgilendiriyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.