ECB Açıklamaları Piyasaları Nasıl Etkiledi?

ECB’den Kritik Açıklamalar!

ECB’den finansal istikrar raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda Euro Bölgesi dışındaki gelişmekte olan ülkeler üzerindeki global risklerin arttığına, özellikle de Fed’in beklenenden hızlı bir şekilde faiz artırımına gitmesiyle birlikte bu risklerin daha da artacağına dikkat çekildi.
Euro Bölgesi’nde ise sistemik finansal risklerin düşük seyretmesi bekleniyor. Zayıf karlılık beklentileri nedeniyle bankaların dikkatli olması gerektiği ve hızla büyüyen gölge bankacılık ile ilgili riskler üzerinde duruldu.
ECB üyesi Constancio da yaptığı açıklamada, ECB’den gelecek olan ek parasal genişleme hamlelerinin önümüzdeki dönemdeki verilere bağlı olduğunu ve negatif faiz oranlarının piyasalar için olumsuz olmadığını, bunun önceki tecrübelerle görüldüğünü söyledi. Açıklamalarının devamında ise Euro Bölgesi’nin, Fed’in faiz artırımıyla başa çıkabileceğini, ancak bunun yanı sıra Euro Bölgesi’ndeki risklerin hala aşağı yönlü olduğuna da değindi.
Honohan ise  parasal genişleme hamlelerinin pozitif sonuçlarının çok net bir şekilde görüldüğüne, bu adımların atılmaması durumunda şuan ki durumun çok daha kötü olabileceğine dikkat çekti. ECB’nin ek parasal genişleme hamleleri ile ilgili gaza basmaya devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Honohan, Euro Bölgesi’nde enflasyonun artmadığına dair göstergelerin de belirginleştiğini sözlerine ekledi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.