Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 25.10.2015

Yeni Hafta Başlamadan Bilmeniz Gerekenler

ECB kararları ve sonrasındaki Draghi basın toplantısı geçtiğimiz haftanın en kritik gelişmesiydi. Draghi zaten her ay milyarca euro pompalıyoruz fakat bununla yetinmeyeceğiz ve para musluğunu daha da açıp faizleri daha aşağılara geçebiliriz dedi. Bu açıklamalar iki ay sonra EURUSD’yi 1.10 altına gönderdi. Önümüzdeki hafta da başta FOMC kararları ve ABD’den üçüncü çeyrek büyüme verileri olmak üzere bizleri çok çok önemli gelişmeler ve fırsatlar bekliyor olacak. Fakat öncesinde hafta sonu neler olmuş bitmiş, kimi ne demiş beraberce bir üzerinden geçelim.
Cuma günü faizleri ve munzam karşılık oranını indiren Çin merkez bankası PBoC başkan yardımcısı Gang kurumsal borç yükünü düşürmek için reel faiz oranlarını makul seviyelerde tutmayı amaçladıklarını açıkladı. Önümüzdeki 3-5 yılda %6-%7 seviyelerinde bir büyüme oranı öngördüğünü söyleyen Gang, munzam karşılık oranlarını ilerde uygun seviyelerde indirmeye devam edeceklerini ifade etti. Yani büyümeye destek vermek için gevşeme hamlelerine devam edecek PBoC.
İngiltere merkez bankası BoE başkanı Carney’in İngiliz basınında yayınlanan röportajda faiz artışlarının kesin bir durum değil olasılık olduğunu ifade etti. Carney ayrıca faizleri artırmaya başladığımızda sakin bir yol izleyeceğiz dedi. Yani faizler yavaş ve kademeli artacak.
Çin başbakanı Li %7 büyüme hedefinin katı bir hedef olmadığını ve bu hedefi ölümüne savunmayacaklarını fakat ekonominin makul bir seviyede faaliyet göstermesi gerektiğini belirtti. Yani %7 ufak bir farkla ıskalanabilir bu da çok büyük problem değil demek istiyor Li.
İsviçre Merkez Bankası SNB başkan yardımcısı Zurbruegg, frankın daha fazla zayıflamasını beklediğini açıkladı. %-0.75 faiz oranının şimdilik uygun olduğunu söyleyen Zurbruegg, frankın şu anki seviyelerinin hala aşırı değerli olduğunu ve daha fazla değer kaybı beklediklerini belirtti. 
BAE ekonomi bakanı al-Mansour yaptığı açıklamada 80 doların petrol için ideal seviyeler olduğunu söyledi. Çin ve dünyanın diğer bölgelerinde büyümenin ivme kazanmaya başlayabileceğini ifade eden al-Mansour, BAE’nin düşük petrol fiyatları kaynaklı açığı kapatacak fonları olduğuna vurgu yaptı. Yani şu an 45 dolar civarında olan petrol fiyatlarının önümüzdeki yıllarda neredeyse iki katına çıkmasını bekliyor BAE ekonomi bakanı.
Yunanistan üçüncü kurtarma programındaki (bail-out) dört kreditörden biri olan ESM başkanı Strauch, Yunanistan borç indiriminin politik olarak uygulanabilir olmadığını ve Yunanistan ile euroyu kurtarma adına büyük bir ilerleme kaydedildiğini belirtti.
ECB yönetim kurulu üyelerinden İtalya Merkez Bankası başkan yardımcısı Panetta İtalya basınında çıkan röportajda Euro Bölgesi’nde enflasyonun düşük kalacağını ve İtalya ekonomisinin toparlandığını dile getirdi. Draghi zaten Perşembe günü bombayı bıraktı ve Aralık ayında yeni gevşeme hamleleri yolda gibi.
Bolca açıklama var hafta sonu fakat piyasalarda çok büyük hareketler getirecek açıklamalar da değil. Bu nedenle Cuma kapanışa yakın bir başlangıç yapacak pariteler büyük ihtimalle. 
Yeni haftada da yeri yerinden oynatacak veri ve gelişmeler var; FOMC kararları, ABD büyüme, BoJ kararları, İngiltere büyüme, ABD dayanıklı ürün siparişleri… Her biri piyasada hızlı hareketlere neden olacak ve önemli fırsatlar yaratacak. Forex Koçu’nun görevi tıpkı son 4 senede olduğu gibi bu fırsatları sizin için görüp sinyal ve stratejiler ile ayağınıza kadar getirmek. E daha ne diyelim? Sizin yapmanız gereken tek şey üye olmanız, gerisini bize bırakın!
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.