Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 25.09.2015

Yellen’ın Açıklamaları Dolara Nefes Aldırdı!

Geçtiğimiz hafta FOMC üyelerinden şahin tonda açıklamaların çıkması USD satışlarını beraberinde getirmişti fakat bu hafta baktığımızda dolar üzerindeki baskının pek de kalıcı olmadığına şahit olduk. İlk olarak bu hafta piyasanın gözü dün açıklanan çekirdek dayanıklı malların siparişleri verisindeydi. Açıklanan verinin %0.0 ile beklenti altı kaldığını gördük. Bu veri ile birlikte ALTIN 1150 seviyesi üzerine kadar çıktı. 
Gece Fed başkanı Yellen’dan açıklamalar geldi. Yellen, bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz artırımının muhtemelen uygun olduğunu söylerken, ekonomik sürprizlerin bu planının değişmesine yol açabilecek olmasına rağmen ABD merkez bankasının bu yıl faiz artırımı yolunda olduğunu ifade etti. Açıklamasının devamında ise FOMC katılımcılarının büyük bölümü ve kendisi dahil bu yıl faiz artırımının başlayabileceğini ve ardından kademeli bir sıkılaştırma hızının gelmesini beklediklerini ifade etti.Bu açıklamalar dolar alıcılarının devreye girmesine neden oldu ve dolar üzerindeki baskı hafifledi.
Bununla birlikte bugün ABD’den Final büyüme açıklandı. ABD %3.9 ile beklentiden daha fazla büyüdü. Gelen veri ile birlikte USDJPY 121.00 bölgesini test etmeye başladı. Dün ki ralliden sonra ise ALTIN 1150 bölgesi altına geriledi. Sarı metal 1140 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştirirse 1170 bölgesine doğru yükseliş kademeli olarak devam edebilir. Fakat beklentimiz hala aynı. Orta ve uzun vadede bu yükselişlerin satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Hem Yellen’dan gelen açıklamalar hemde büyüme verisi ile birlikte GBPUSD 1.52 bölgesi altına kadar geriledi. Unutmayalım ki Fed’den sonra BoE’den faiz artışı bekleniyor. İngiltere’deki güçlü ekonominin devam etmesi GBP için son derece pozitif. Bu sebeple GBPUSD’deki geri çekilmenin uzun vadede kalıcı olmasını beklemiyoruz.
Gün içerisinde USD paritelerdeki baskını devam ettirebilir. Paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. İşlem tercihlerinizde son derece temkinli ve dikkatli olmanızı öneriyoruz. Önümüzdeki hafta çok önemli veri ve gelişmeler var. Özellikle piyasanın gözü ve kulağı ABD’den gelecek olan istihdam raporunda olacak. Yani kısacası yer yerinden oynayacak. Bu gibi dönemlerde işlemlerden pozitif getiri sağlamak çok zor oluyor. Bu gibi dönemlerde güvende hissetmenin en doğru adresi tabi ki de Forex Koçu. Ailemizin bir parçası olmak için geç kalmış sayılmazsınız. Gelin başarıya uzanan basamakları emin adımlarla birlikte çıkalım. Sizleri bekliyoruz…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.