Piyasalardan Gelen Son Veriler

Forex Akşam Analizi

ABD’den dayanıklı mal siparişleri raporu günün beklenen gelişmesiydi ve beklentiden iyi gelen verilerinin dolar için son derece pozitif olduğunu gördük. Çekirdek dayanıklı mal siparişleri %1.8 ile beklentilerden iyi gelirken, mal siparişleri de %4.9 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Haftalık işsizlik başvuruları 272 bin ile beklentilerden çok hafif kötü gelse de amerikan dolarını negatif etkilemediğini söyleyebiliriz. Ham petrol fiyatları ise gün içerisinde 32.25 dolar seviyesine kadar yükselişinin ardından raporu yazdığımız sıralarda 31.50 seviyelerine gerilemiş durumda. Dilerseniz gelen diğer verilere de kısaca göz atalım.
  • Asya seansında Avustralya’dan çeyreklik sermaye harcamaları %0.8 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veri AUD için pozitif olsa da AUDUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Euro Bölgesi’nden final TÜFE %0.3 ile beklenitileri yakalayamazken, çekirdek final TÜFE %1.0 ile beklentide geldi. Gelen verilerin EURUSD’de önemli bir etkisi olmadı.
  • İngiltere’den 4. çeyrek ikinci büyüme tahmini %0.5 ile beklentide geldi. Gelen verinin paritelerde etkisi sınırlı oldu.
Paritelerde Son Durum :
EURUSD‘de Euro Bölgesi’nden gelen verilerin etkisi sınırlı oldu bugün. Hafta başından beri satıcılı devam eden paritede dün 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.0960’lere kadar gerilemişti hatırlayacağımız gibi. Bugün ABD’den gelen verilerin beklenti üzeri kalmasının ardından 1.1000 desteği altını test eden EURUSD’de yeniden bu seviyenin hafif üzerinde güne devam ediyor. Satış baskınını yeniden hacmini arttırması durumunda 1.1000 ve 1.0960 seviyeleri önemli destek durumunda. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.1100 ve 1.1160 seviyelerinde olacak.
ALTINda dün 1253 bölgesine kadar yükselişinin ardından gelen kar alımlarıyla gevşeme yaşanmıştı ancak yine de 1220 bölgesi üzerinde tutunduğuna şahit olduk. Bugün de zaman zaman gevşemeler yaşansa da alıcılı devam eden sarı metalde 1220 üzerinde kalındığı sürece toparlanmalar için iyimser olmaya devam ediyoruz. Yukarıda 1250 ve 1260 bölgeleri önemli direnç konumunda. Geri çekilmelerde de 1220 ve 1200 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
USDTRY bugün önemli destek olarak altını çizdiğimiz 2.92 seviyesi altını test ettikten sonra alıcıların devreye girmesiyle yeniden 2.93 bölgesi üzerinde aldı soluğu. Kısa vadede geri çekilmelere eşlik edilebilir ancak orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz. Aşağıda gevşemelerde gözlerimiz 2.92 ve 2.90 bölgelerinde olacak. Yükselişlerde ise hedefte 2.95 ve 2.97 bölgeleri yer alıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.