Uluslararası Döviz Piyasalarında Bugünkü Gelişmeler

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalar haftanın ilk gününe biraz sakin başladı diyebiliriz ancak yarından itibaren ekonomik takvim ısınmaya başlıyor. Bugün petrol fiyatlarının sabah saatlerinde toparlanmaya başlamasıyla birlikte gün içerisinde adeta “fake” attığını gördük ve %5’e yakın bir kayıpla güne devam ediyor. ABD dolar endeksi ise 99.20 ve 99.50 seviyeleri arasında yatay seyirde devam ediyor. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım.
  • Asya seansında Japonya’dan ticaret dengesi 140 milyar yen ile beklentiden iyi gelirken USDJPY’de etkisi sınırlı oldu. Avustralya’dan ise NAB işletme güveni 3 olarak açıklandı ve önceki veriye baktığımızda kötüleşme yaşandığı dikkatlerden kaçmadı.
  • Euro Bölgesi’nden Almanya İfo iş iklimi endeksi 107.3 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri EUR için negatif oldu ancak EURUSD pek de bir tepki vermedi.
  • Türkiye’den kapasite kullanım oranı %74.9 ile beklentilerin hafif altında kalırken TRY paritelerinde etkisi sınırlı oldu.
Paritelerde son durum :
USDTRY haftanın ilk saatlerine satıcılı başladı ve sabah saatlerine doğru 2.99 bölgesine kadar geriledi. Ancak 3.00 altında kalmakta zorlanan paritede yeniden alıcıların devreye girmesiyle verdiklerini geri aldı. 3.02 bölgesini test eden paritede bu bölge üzerine yeniden çıkılırsa 3.04 ve 3.05 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 3.00 ve 2.99 bölgeleri düşüşlerin hızını kesebilir. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
USDCHF‘de alıcılı seyir bu hafta da devam ediyor ve geçen hafta gelen yükselişle de kendini 1.01 bölgesi üzerine atan paritede alıcıların hakimiyeti elden bırakmaması halinde yukarıda 1.0180 bölgesi geçilirse 1.02 ve ardından 1.03 bölgesine doğru yükselişlere şahit olabiliriz. Gevşemelerde ise 1.0000 ve 0.9860 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
EURUSD bugün güne sakin devam etti diyebiliriz. Gece gelen toparlanmayla birlikte 1.08 üzerine kendini atan parite üzerindeki baskıdan hala kurtulabilmiş değil. Geçen hafta yaşanan Draghi etkisiyle birlikte toparlanmalar kalıcı olmuyor. Yukarıda 1.0850 ve 1.09 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkarken, satıcıların yeniden devreye girmesiyle birlikte 1.0730 ve 1.0700 seviyeleri destek olma görevlerini yerine getirmeye hazırlar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.