Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu 24.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalar artık iyice tatil havasına girdi ve hacimler oldukça düşük diyebiliriz. Paritelerde hareketlilikler sınırlı oluyor bu gibi dönemlerde. Yarın ise noel tatili dolayısıyla ABD ve Avrupa’da tam gün piyasaların kapalı olacağını hatırlatalım. Bugüne baktığımızda petrol fiyatlarındaki toparlama dün ABD’de ham petrol stoklarında yaşanan düşüşün de etkisiyle birlikte devam etti ve ham petrolün varil başına fiyatı 38 doların üzerini gördü gün içerisinde. ABD dolar endeksi ise hafif satıcılı seyir izledi ve 98.00 seviyesine kadar geriledi. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca bir göz atalım.
  • Asya seansında Avustralya’dan CB öncü endeks -%0.1 ile önceki veri ile aynı geldi. Gelen verinin AUDUSD’de beklediğimiz gibi önemli bir etkisi olmadı.
  • İngiltere’den BBA mortgage başvuruları 45 bin ile beklentinin altında kalsa da GBPUSD’de toparlanma gün içerisinde devam etti.
  • ABD’den haftalık işsizlik başvuruları 267 bin ile beklentiden iyi geldi. Beklentide gelen verinin paritelerde etkisi sınırlı oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
USDCAD‘de petrol fiyatlarındaki toparlanma ile birlikte uzun bir aradan sonra CAD’in yüzü güldü ve 1.3820 bölgesine kadar bir gevşeme yaşandı. Paritede geri çekilmenin devam etmesiyle birlikte 1.38 bölgesi tamamen geçilirse 1.3750  ve ardından 1.3700 seviyelerine kadar düşüşler devam edebilir. Yükselişlerde ise yeniden 1.39 bölgesi üzerine çıkılması durumunda 1.40’lara doğru yükselişlerin devam etmesine şahit olabiliriz. Kısa vadede bu tip geri çekilmeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
GBPUSD‘de de dediğimiz gibi toparlanma bugün de devam etti ve 1.49 bölgesi üzerine kadar bir yükseliş gerçekleşti. Toparlanmanın devam etmesiyle birlikte yukarıda 1.4950 ve 1.5000 seviyeleri en yakın direnç bölgelerimiz. Paritede yön yeniden aşağı döner ise 1.4860 ve 1.4800 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
USDJPY suskunluğunu bugün bozdu. 120.30 bölgesine gerileyen paritede 120.00 ve 119.50 seviyeleri en yakın destek bölgelerimiz. Yukarıda ise 121.00 bölgesi önemli direnç olma özelliğini koruyor. USDJPY bu bölge altında ikamet ettiği sürece alış için iyimser olmamaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.