Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 24.11.2015

Piyasalarda Bugün Öne Çıkanlar

Bugün geride kalırken Türkiye hava sahasını işgal etmesi sebebiyle Rus uçağının düşürülmesi dünya çapında gündeme damga vurdu. Piyasaların da bu olaydan etkilenmesi uzun sürmedi ve yaşanan olay sonrası TRY’ye sert satışlar gelirken XXX/TRY paritelerinde yükselişler gerçekleşti. ALTIN ise güvenli liman olma özelliğini uzun zaman sonra hatırlattı ve sarı metal fiyatlarında toparlanma yaşandı. Bugünün önemli gelişmelerine kısaca göz atalım:
  • Almanya’dan İfo iş güveni endeksi beklentiden iyi 109.0 geldi. Gelen veri EUR için pozitif oldu ancak paritelerde önemli bir etkisini göremedik.
  • Yurt içinde ise TCMB para politikası kararları açıklandı. TCMB beklenildiği gibi faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Haftalık repo faizi %7.50, gecelik borç verme faizi %10.75, gecelik borçlanma faizi %7.25, geç likidite borç verme faizi de %12.25 seviyesinde sabit tutuldu.
  • ABD’den öncü büyüme beklentiden %2.1 geldi. Fed’in Aralık ayında faiz artışı ihtimallerini güçlendirebileceği için verinin beklentiden iyi gelmesi USD için son derece pozitif oldu.
  • Ayrıca ABD’den CB tüketici güven endeksi beklentiden kötü 90.4 geldi. Ancak gelen veri paritelerde önemli hareketliliklere neden olmadı.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
USDJPY yaşanan olaylar sonrası JPY’nin güvenli liman alımlarından destek buldu ve güne aşağı yönlü seyirde devam etti. Gün içinde 122.90 seviyelerinden 122.40 seviyelerine kadar gerileyen paritede, 123 bölgesi altında kalındığı sürece alış önermiyoruz. Düşüşlerin devam etmesi durumunda en yakın desteğimiz 122.00 bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin de geçilmesiyle 121.50 bölgesine doğru geri çekilmelere şahit olabiliriz.
AUDUSD de dünkü sert düşüşün ardından bugün AUD’un güne güçlü başlamasıyla birlikte yönünü yukarı çevirdi. Kendini 0.72 bölgesi üzerine atan paritede beklediğimiz gibi bu bölgenin de tamamen geçilmesiyle yükselişler hız kazandı ve 0.7240 bölgesine kadar yükselişler devam etti. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 0.7270 ve ardından 0.7300 bölgesi direnç olarak çalışabilir. Paritede geri çekilmelerde ise 0.7200 ve sonrasında 0.7170 bölgesi önemli destek durumunda. AUDUSD 0.72 bölgesi üzerinde kaldığı sürece alış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
ALTIN da bugün uzun zaman sonra güvenli liman olma özelliğini hatırlattı herkese. Alıcıların devreye girmesiyle 1080 bölgesine kadar yükseliş yaşandı sarı metalde. Toparlanmaların devam etmesiyle birlikte 1085 bölgesi önemli direnç olarak çalışabilir. Kısa vadede bu tarz toparlanmalar yaşansa da orta ve uzun vadede üzerindeki satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. Sarı metalde 1090 bölgesi altında kalındığı sürece alış için iyimser olmamaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.