Uluslararası Piyasalar – ABD’de Daralma

ABD %0.2 Daraldı

ABD’den büyüme ilk tahmine göre %0.2 büyümüştü ilk çeyrekte fakat daha sonra %-0.7’e revize edilmişti bu rakam. Final olarak ise %-0.7’den %-0.2’ye revize bekleniyordu. Ve %-0.2’ye revize edilerek beklentide geldi.
Sert kış koşulları ve limanlarda yaşanan sorunlar, ilk çeyrekte büyümeyi olumsuz yönde etkileyen etkenlerdi. Fakat tüketici harcamalarındaki ve konut piyasasındaki toparlanma,  Fed’in her zaman altını çizdiği zayıflığın, geçici olduğu yönündeki tahminleri güçlendirdi.
USD için son derece önemli bir veri. Fakat piyasa zaten birinci çeyrekte zayıf bir performans fiyatladığı için paritelere büyük bir hareket getirmedi. Dün Fed üyesi Powell’ın açıklamalarıyla Eylül heyecanı piyasalarda hissedildi ve bunun sonucunda  dolar paritelerde baskısını arttırdı. Fakat dün gelen açıklamaların etkisi bugün devam etmedi. Yarın ABD’den gelecek olan haftalık işsizlik başvurusu, çekirdek PCE fiyat endeksi ve kişisel harcamalar USD için çok önemli. Gelecek olan verilerin beklenti üzeri kalması  dolar boğalarının yeniden devreye girmesine neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.