Piyasaların Gündemi Brexit

Forex Akşam Analizi

Piyasaların gündeminden Brexit düşmüyor. Bugün açıklama yapan IMF Başkanı Lagarde de İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının her iki taraf için de negatif olacağının altını çizdi. Fed tarafından da şahin üyelerden olarak bilinen Lacker, ABD’nin resesyona gireceğine dair herhangi bir kanıt olmadığını ve faiz artışlarının gerçekleşmesi için yeterli alana sahip olunduğunu söyledi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle borsalara satışlar gelirken JPY ve ALTINa güvenli liman alımları geldi. Dolar endeksi ise alıcılı başladığı günde aldıklarının fazlasını geri verdi. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım.
  • Asya seansında Avustralya’dan maaşlar endeksi %0.5 ile beklentilerden kötü gelirken gelen veri AUD için negatif oldu.
  • İngiltere’den CBI gerçekleştirilmiş satışlar 10 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri GBP için negatif olsa da GBPUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • ABD’den yeni konut satışları 494 bin ile beklentilerin altında kaldı. Gelen veri USD için negatif oldu.
Paritelerde Son Durum :
EURUSD‘de satış baskısının devam etmesi ile birlikte sonunda 1.1000 desteği geçildi ve 1.0960’lara kadar düşüşlerin devam ettiğine şahit olduk. Ancak bu bölgede alıcıların devreye girmesiyle toparlanma yaşanan paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesi ile 1.1050 ve 1.1100 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Satıcıların yeniden hakimiyeti almasıyla ise 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalarının geçtiği 1.0940-50 seviyeleri ve ardından 1.0900 önemli destek durumunuda. 1.11 bölgesi altında kalındığı sürece toparlanmaları satış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz.
USDCHF alıcılı başladığı günde petrol fiyatlarındaki düşüş ve bununla birlikte borsalara satışların gelmesinin ardından frangın güvenli liman olarak talep görmesi ile yönünü aşağı çevirdi. Aşağıda 0.9800 ve 0.9720 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkıyor. Paritede yönün yeniden yukarı dönmesiyle ise gözlerimiz 0.9930 ve 1.0000 seviyelerinde olacak. Kısa vadede gevşemeler gelse de orta ve uzun vadede SNB’nin değerli frank istememesi ile birlikte yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz.
USDTRY güne sakin bir başlangıç yapmasının ardından boğaların devreye girmesiyle 100 ve 200 saatlik hareketli ortalamalarının geçtiği 2.9500 üzerini test etti. Sonrasında geri çekilme yaşanan kurda yeniden 2.9400’lara yakın bulunuyoruz. Aşağıda 2.9350 ve 2.92 bölgeleri satıcıların hızını kesebilir. Yükselişlerde ise yeniden 2.95 ve 2.96 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.