Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 23.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Bu hafta piyasalardaki sakin hava devam ediyor. Yıl sonuna yaklaşılması sebebiyle hacimlerin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bugün ise petrol fiyatlarına baktığımızda yaşanan toparlanma dikkatleri çekiyor. Ham petrol ve brent petrol fiyatları yeniden 37 doların üzerini görürken ham petrol fiyatlarının brent petrol fiyatlarının üzerine çıktığını da söylemeden geçmeyelim. ABD dolar endeksi ise güne hafif alıcılı devam ederek 98.50 seviyesinin üzerine doğru bir yükseliş gerçekleştirdi. Dilerseniz bugün gelen önemli verilere kısaca göz atalım.
  • İngiltere’den 3. çeyrek büyüme verisi %0.4 ile beklentiden kötü geldi. Yıllık bazda ise %2.1 ile yine beklenti altında kalındığını görüyoruz. Gelen veriler GBP açısından negatif olsa da GBPUSD’de toparlanma gün içerisinde devam etti. Zaten aşağıda GPBUSD’ye  detaylıca değineceğiz.
  • Kanada’dan çekirdek perakende satışlar %0, büyüme %0 ve perakende satışlar %0.1 ile beklenti alında kalırken gelen veriler CAD için negatif oldu. Ancak petrol fiyatlarında yaşanan toparlanmayla birlikte USDCAD bugün yönünü aşağı doğru çevirdi.
  • ABD’den çekirdek dayanıklı mal siparişleri -%0.1 ile beklentiden hafif kötü, ve yeni konut satışları 490 bin ile beklentiden kötü geldi. Ancak gelen verilerin paritelerde etkisi sınırlı oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
GBPUSD‘de geçtiğimiz hafta başından beri  satıcılı seyir hakimdi. Carney ve BOE’nin şahin üyesi Weale’den gelen faiz artışıyla ilgili güvercin tonda açıklamaların ardından Nisan ayından beri en düşük seviyelerini görmüştü parite. Ancak bugün kar alımlarının gelmesiyle birlikte bir miktar toparlanma yaşandı. Toparlanmanın devam etmesiyle birlikte 1.49 bölgesi üzerine tamamen çıkılırsa 1.4950 ve 1.5000 seviyeleri direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkabilir. Paritede yönün yeniden aşağı dönmesiyle ise 1.4860 ve 1.4800 seviyeleri önemli destek durumunda.
EURUSD‘de ayılar suskunluklarını bugün bozdular ve paritede 1.09 bölgesi altına kadar gelindi. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.0850 ve 1.0800 seviyelerinde boğalar biz hala buradayız diyerek kendilerini hatırlatabilirler. Paritede yeniden toparlanmanın hakim olmasıyla ise 1.0950 ve 1.10 bölgeleri en yakın direnç bölgeleri olarak görünüyor.
ALTIN üzerindeki satış baskısı yaşanan toparlanmalara rağmen hala devam ediyor. Kısa vadede zaman zaman toparlanmaların yaşanabileceğini bir çok kez sizlerle paylaşmıştık. Ancak orta ve uzun vadede doların da kuvvetli devam etmesiyle birlikte yönün hala aşağı doğru olmasını bekliyoruz. Toparlanmalarda 1080 ve 1090 bölgesi önemli direnç durumunda. Bu bölgenin altında kalındığı sürece toparlanmaları satış fırsatı olarak görmeye devam edeceğiz. Düşüşlerin devam etmesiyle ise 1060-1050 destekleri de kırılırsa aşağı yönlü hareketin devamına şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.