Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 23.11.2015

Forex Koçu İle Günü Yakalayın!

Haftanın ilk gününe baktığımızda yine son dönemde alıştığımız gibi ekonomik takvimin çok da canlı olmadığını görüyoruz. Ancak bu paritelerde önemli hareketler yaşanmasına engel değil bildiğiniz gibi. 
 USD haftaya güçlü başladı ve gün içinde 99.92 bölgesine kadar yükselen dolar endeksi, Nisan ayından beri en yüksek seviyesini gördü. Emtia fiyatlarında ise sert düşüşler yaşandı. Dilerseniz gelin bugünün öne çıkan verilerine göz atalım.
  • Asya Seansında önemli bir veri karşımıza çıkmadı. Japonya’da ise resmi tatil olması sebebiyle bankalar ve borsaların kapalı olduğunu görüyoruz.
  • Fransa’dan flaş imalat PMI beklentide 50.8, flaş hizmetler PMI beklentinin altında 51.3 geldi.
  • Almanya’dan flaş imalat PMI beklentiden iyi 52.6, flaş hizmetler PMI da beklentiden iyi 55.6 geldi.
  • Euro Bölgesi’nden ise flaş imalat PMI beklentiden iyi 52.8, hizmetler PMI da beklentiden iyi 54.6 geldi. Baktığımızda gelen verilerin EUR için son derece pozitif olduğunu söyleyebiliriz. Ancak EURUSD’nin üzerindeki baskıdan kurtulmasına yardımcı olmadı. Gelen iyi veriler Draghi’nin yüzünü güldürmüş olsa da ECB’den Aralık ayında ek parasal genişleme hamlelerinin gelmesi hala çok yüksek ihtimal.
  • ABD’de ise mevcut ev satışları beklentiden kötü 5.36 milyon olarak açıklandı. Ancak paritelerde önemli bir etkisi olmadı.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
USDTRY, geçen haftaki satıcılı seyrinin ardından doların haftaya güçlü başlamasıyla birlikte yönünü tekrar yukarı çevirdi diyebiliriz. Gün içinde 2.85 bölgesinin üzerini gören paritede orta ve uzun vadede zaten yönümüzün yukarı olduğunu söylemiştik bir çok kez. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 2.86 ve ardından 2.8650 bir sonraki direnç bölgelerimiz olarak karşımıza çıkıyor. Paritede geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise 2.83 bölgesi önemli destek olma özelliğini koruyor. 
EURUSD üzerindeki baskı hala devam ediyor. Haftaya satıcılı başlayan paritede beklentiden iyi gelen PMI verilerinin pek etkili olmadığını görüyoruz. Gün içinde bir miktar toparlanma yaşansa da, düşüşler devam etti ve 1.0600 desteği test edildi. Bu bölgenin de geçilmesiyle birlikte düşüşlerin iyice hız kazanmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 1.07 bölgesi önemli direnç bölgemiz. Bu bölgenin altında kalındığı sürece EURUSD’de alış için iyimser olmayacağız. Orta ve uzun vadede yönün aşağı doğru olmasını bekliyoruz.
USDCAD ise neredeyse yılın en yüksek seviyelerini test etti bugün. 1.3430 bölgesine kadar yükselen paritede Suudi Arabistan’dan gelen petrol piyasalarında stabiliteyi sağlamak için gerekli önemleri almaya hazır oldukları açıklamasının ardından petrol fiyatlarındaki toparlanmayla birlikte 1.3340 bölgesine kadar gevşeme yaşandı. Ancak USDCAD 1.33 bölgesi üzerinde kaldığı sürece boğaların hakimiyetinin devam etmesini bekliyoruz. Alış için iyimser olmaya devam edeceğiz. Arz-talep dengesinin sağlanamamasından kaynaklı petrol fiyatları üzerinde oluşan baskı devam ettiği sürece USDCAD’de yönümüz yukarı doğru olacaktır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.