Piyasalarda Emtia Fiyatları Yorumu

Emtia Fiyatları Neden Düştü?

Dolar yeni haftaya Fed’in Aralık ayında faiz artıracağı ihtimallerini güçlenmesiyle çok güçlü başladı diyebiliriz. 99.92 bölgesine kadar yükselen dolar endeksi, Nisan ayından beri en yüksek seviyesini gördü. Bununla birlikte en ağır darbeyi yiyen emtia fiyatları oldu. Petrol, altın, gümüş ve bakır gibi önemli emtia fiyatları sert düşerken AUDUSD ve NZDUSD gibi pariteler de emtia fiyatlarındaki düşüşten nasibini aldı. Ancak günün ilerleyen saatlerinde gelen toparlanmayla birlikte emtia fiyatları bir miktar da olsa kendine geldi diyebiliriz.
ALTIN fiyatları haftanın ilk günü 1068 bölgesine kadar geriledi. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 1065 bölgesi de geçilirse düşüşler iyice hız kazanmasına şahit olabiliriz. Zaten güvenli liman olma özelliğini son dönemde iyice kaybeden sarı metalde düşüşlerin devam edeceğine çoğu kez dikkat çekmiştik. 1090 bölgesi altında kalındığı sürece alış için iyimser olmamaya devam edeceğiz.
Petrol fiyatlarının da varil başına 41 doların altına gerilemesi CAD için son derece negatif oldu. USDCAD yaşanan yükselişlerle birlikte 1.34 bölgesinin üzerini gördü. Ancak Suudi Arabistan’ın petrol piyasalarında stabiliteyi sağlamak için gerekli önlemleri almak için hazır olduklarını belirtmesinin ardından petrol fiyatlarındaki toparlanmayla birlikte paritede bir miktar gevşeme yaşandı. Ancak petrol fiyatları üzerindeki baskının, arz-talep dengesinin sağlanamaması nedeniyle devam etmesiyle birlikte USDCAD’de 1.33 bölgesi üzerinde kalındığı sürece yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz ve gevşemeleri alış fırsatı olarak görüyoruz.
Bakır fiyatlarındaki düşüş dünyanın önemli bakır üreticilerinden olan Avustralya’nın para birimi AUD’a son derece negatif yansıdı. 0.72 bölgesi altına gerilen AUDUSD’de gün içinde gelen toparlanmayla birlikte tekrar bu bölgeyi test etse de 0.72 bölgesi tamamen geçilmediği sürece alış için iyimser olmayacağız. NZDUSD’de sert düşüşünün ardından 0.65 bölgesinin altına kadar geriledi. Paritede 0.66 bölgesi altında kalındığı sürece satış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.