PMI Verilerinden Ne Beklenmeli

Bugün Gözler PMI Verilerinde

Herkese iyi günler. Dolar üzerinde hafta başında baskı vardı fakat haftanın ortasından itibaren dolar kendini buldu. Dün ECB başkanı Draghi’den güvercin tonda açıklamalar geldi. Mevduat faizini indirme konusunun tartışılması ve ek gevşeme hamlelerinin gelebileceği konusunun da konuşulması EUR satışlarını beraberinde getirdi. Son dönemde Draghi’den bu kadar gevşek tonda açıklamalar gelmemişti. Enflasyonda istenen iyileşme yaşanmaz ise Aralık ayı toplantısında ek gevşeme hamlelerine yönelik açıklamalar daha açık bir şekilde Draghi’den gelebilir. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
Saat 10 ile 11 arasında Fransa, İspanya, Almanya ve Euro Bölgesi’nden flaş imalat PMI verileri açıklanacak. Beklentiden çok farklı gelecek olan veriler EURUSD’de hareketlenmeler yaşanmasına neden olabilir.
Kanada’dan saat 15.30’da çekirdek TÜFE ve TÜFE verisi açıklanacak. Gelecek olan her iki veride de iyileşme yaşanması USDCAD’de düşüşü beraberinde getirebilir.
ABD’den saat 16.45’de flaş imalat PMI açıklanacak. Beklenti 52.8. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride hafif bir kötüleşme yaşanması bekleniyor fakat gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.