Akşam Analizi – 23.02.2016

Forex Akşam Analizi

Bugün TCMB beklendilği gibi faizleri sabit bırakırken, petrol fiyatlarında oynaklığın son derece fazla olduğunu söyleyebiliriz. Dün toparlanan ham petrol fiyatları üzerindeki baskı bugün İran’ın üretimi dondurma planının gülünç ve saçmalık olduğunu söylemesi ve ardından da Suudi Arabistan petrol bakanı Naimi’nin petrol arzında herhangi bir kesintinin söz konusu olmadığını söylemesiyle iyice arttı. ABD dolar endeksi ise hafif alıcılı devam ediyor güne. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım.
  • Almanya’dan Ifo iş iklimi endeksi 105.7 ile beklentiden kötü geldi. Euro için negatif olan verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • ABD’den CB tüketici güveni 92.2 ile beklentiden kötü geldi. Mevcut ev satışları da 5.47 milyon ile beklentilerden iyi geldi. Gelen verilerin dolar üzerindeki etkisi sınırlı oldu.
  • Türkiye’den kapasite kullanım oranı %73.5 ile önceki veriden hafif kötü geldi ancak TRY paritelerinde önemli bir etkisi olmadı.
Paritelerde Son Durum :
EURUSD üzerindeki baskı devam ediyor ancak bugün sakin bir seyir vardı diyebiliriz. Aşağıda 1.1000 desteğine yakın güne devam eden paritede 1.0950 ve 1.0900 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkabilir. Toparlanmalarda ise 1.1160 ve 1.1240 seviyeleri önemli direnç durumunda. 1.1160 bölgesi altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.
USDTRY bugün dalgalı bir seyir izledi. Gün içerisinde 2.93 altını test eden kurda TCMB kararlarının önemli bir etkisi olmadığını gördük. Geri çekilmelerde gözlerimiz 2.92 ve 2.90 bölgelerinde olacak. Yönün yeniden yukarı dönmesiyle ise 2.95 ve 2.97 bölgeleri önemli direnç durumunda. Kısa vadede geri çekilmelere eşlik edilebilir ancak orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
ALTINda bugün boğalar önceki günlerdeki performanslarından uzak kaldılar ancak yine de kontrolü ayıların eline vermediler. 1200 bölgesi üzerinde kalındığı sürece yükselişler için iyimser olduğumuzun bir çok kere altını çizmiştik. Toparlanmanın devam etmesi durumunda yukarıda sırasıyal 1240 ve 1250 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1200 ve 1190 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.