Uluslararası Döviz Piyasalarında Son Durum

Piyasalarda Günün Özeti

Artık yıl sonuna gittikçe yaklaşıyoruz ve paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor son dönemde. Bugün ise TCMB’nin faiz kararı günün en öne çıkan gelişmesiydi diyebiliriz. Politika faizi ve gecelik borçlanma faizinde 25-50 baz puan arası bir artış bekleniyordu ancak TCMB faizleri sabit bıraktığını açıkladı ve hemen ardından USDTRY’de 2.95 bölgesine doğru bir atak geldi. Petrol fiyatlarında ise hafif bir toparlanma hakimdi ve yeniden 36 doların üzerine gelindiğini görüyoruz. ABD dolar endeksi de dünden sonra satıcılı seyrine devam etti ve 98.00 seviyesinin de altını test etti. Dilerseniz bugünün önce çıkan gelişmelerine göz atalım.
  • Almanya’dan tüketici güven endeksi 9.4 ile beklentiden hafif iyi geldi. Gelen veri EUR için pozitif olsa da paritelerde önemli bir harekete neden olmadı.
  • İngiltere’den kamu sektörü net borçlanma 13.6 milyar ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri GBP için son derece negatif oldu.
  • ABD’de ABD’den 3. çeyrek final büyüme verisi son hesaplamaya göre yıllıklandırılmış bazda %2.0 olarak ile beklentiden hafif iyi geldi. Beklentiye yakın gelen verinin paritelerde etkisi sınırlı oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
USDTRY’de Merkez Bankası’nın faizleri sabit tuttuğunu açıklamasından sonra 2.95 bölgesine keskin bir yükseliş yaşandı ancak paritede yeniden 2.93 bölgesine gerilenmiş durumda. Aşağıda 2.92 ve 2.90 seviyeleri geri çekilmenin devam etmesi durumunda destek olarak çalışabilir. Paritede yön yeniden yukarı döner ise 2.95 ve 2.97 bölgeleri önemli direnç durumunda.
EURUSD ise alıcılı seyrine devam ediyor bugün de. Kendini 1.0950 bölgesi üzerine atan paritede yükselişlerin devam etmesi durumunda 1.1000 ve 1.1050 seviyelerine kadar önemli bir direnç gözümüze çarpmıyor. Paritede satıcıların hakimiyeti kurmasıyla birlikte düşüşlerde ise 1.0900 ve 1.0850 seviyeleri önemli destek durumunda. EURUSD 1.09 bölgesi üzerinde kaldığı sürece kısa vadeli iyimser hava devam edecek bizce.
GBPUSD‘de de düşüşler devam ediyor ve 1.49 desteğini sonunda kıran paritede beklediğimiz gibi bu bölgenin de geçilmesiyle düşüşler hız kazandı. Aşağı yönlü hareketin hız kazanmasıyla 1.4800 ve ardından 1.4730 en yakın destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise 1.4900 ve 1.4930 bölgeleri yeniden direnç olarak çalışabilir. GBPUSD 1.49 bölgesi altında kaldığı sürece alış için iyimser olmamaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.