Uluslararası Döviz Piyasaları – Asya Seansı

Asya Seansında Neler Yaşandı?

Asya seansına baktığımızda borsaların artıda olduğunu görüyoruz. Shanghai Composite endeksi günü %0.98 artıda kapatırken, ASX ise %0.54 de artıda kapattı. Japonya’da ise yaşlıları anma tatilinin devam etmesi nedeniyle piyasalar kapalı.
Gece Avustralya’dan konut fiyat endeksi açıklandı. Beklenti %2.5 yönündeydi. Açıklanan verinin %4.7 ile beklenti üzeri kaldığını gördük. Beklenti üzeri kalan rakam AUD için son derece fakat paritelerde pek de bir etkisi olmadı. AUDUSD’de 0.71 bölgesi son derece önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece satış için iyimser değiliz.
Yeni Zelanda ise sessizliğini Perşembe günü açıklanacak olan ticaret dengesi verisi ile bozacak. Beklenti -875 milyar. Geçmiş rakama baktığımızda gelecek olan veride bir kötüleşme yaşanması bekleniyor. RBNZ geçtiğimiz toplantısında faizleri indirdi ve ekonomik göstergelerde kötüleşme devam etmesi durumunda ise gevşeme hamleleri için kapıyı açık bıraktı. FOMC kararlarından sonra NZDUSD’nin aldıklarını geri verdiğini gördük. 0.63 bölgesinin geçilmesi ile geri çekilme hız kazanabilir.
Bugün ise TCMB’den faiz kararları açıklanacak. Belirsizliklerin devam etmesi USDTRY’de zirvelerin gelmesine neden oldu fakat FOMC toplantısından güvercin tonda açıklamaların çıkması USDTRY’de 3.00 bölgesine doğru geri çekilmeyi beraberinde getirdi. Yeni zirvelerin görüldüğü dönemde TCMB sessizliğini korudu. Kurda yaşanan geri çekilme nedeniyle faiz artırım silahını devreye sokarak sessizliğini bozmayabilir. Raporlarımızda belirttiğimiz gibi gevşeme devam edebilir fakat orta ve uzun vadede yukarıların gelmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.