Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 21.02.2016

İngiltere ve AB Anlaşmaya Vardı!

Paritelerde hareketliliğin fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Hafta boyunca piyasada risk-on modunun hakim olduğunu ve güvenli limanlardan çıkış yaşandığına şahit olduk. FOMC tutanaklarında ise Mart ayına yönelik bir yönlendirme ile karşılaşmadık. Tutanaklarda beklendiği gibi enflasyona ve global gelişmelere dikkat çekildi. Mart ayında faiz artırım ihtimalinin yeniden gündeme gelebilmesi için ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması gerekiyor.
Bu haftanın en önemli gelişmesi olarak karşımıza İngiltere ve AB’nin anlaşmaya varmasını gösterebiliriz. İngiltere başbakanı Cameroon yaptığı açıklamada İngiltere’nin AB üyeliğine ilişkin referandumun 23 Haziran’da gerçekleştirileceğini ifade etti. Açıklamasının devamında ise Avrupa’yı terketmenin ekonomiyi ve ulusal güvenliği tehdit edeceğini belirtti. Görüşmelerden sonra AB konseyi başkanı Tusk’tan da açıklamalar geldi. Tusk, İngiltere’nin AB’ye, AB’nin de İngiltere’ye ihtiyacı olduğuna derinden inandığını ve bu bağı kırmanın tamamen ortak çıkarlara aykırı olduğunu belirtti. Şimdi karar vermes sırasının İngiliz halkında olduğunu dikkat çekti.
Haftanın son gününde Suudi Arabistan yaptığı açıklamada petrol üretimine ilişkin varılan anlaşmanın bir sürecin başlangıçı olduğunu fakat üretim miktarının dondurulmasından küresel arz fazlası sorununu çözmeye giden yolun net olmaktan çok uzak olduğunu ifade etti. Rusya enerji bakanı Novak, tüm görüşmelerin 1 Mart’a kadar tamamlanması konusunda anlaşıldığını ve anlaşmayı destekleyen ülkelerin dünyadaki petrol ihracatının yaklaşık %75’ini karşıladığını belirtti. Açıklamasının devamında ise anlaşmanın piyasa için olumlu bir sinyal olduğunu ifade etti.
Öncellikle AB ile İngiltere’nin Haziran’da referanduma gidilmesi konusunda anlaşmaları GBP üzerindeki baskıları bir miktar azaltabilir. Piyasa açılışında GBP alıcıları devreye girebilir. Diğer yandan önemli petrol üreticilerinden gelen açıklamalar petrol fiyatları üzerinde ve USDCAD paritesinde hareketlenmelere neden oluyor. Bu gelişmelerin dışında çok da önemli bir haber olmadığı için piyasaların haftaya sakin bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.