Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 20.12.2015

İspanya Seçimleri Euroyu Nasıl Etkiler?

Hafta sonunun ana gündem maddesi İspanya’daki genel seçimler. Ülkeyi dört yıldır sağcı ve AB yanlısı Rajoy yönetiyor fakat şu ana kadar gelen sonuçlara göre Rajoy dönemi şimdilik kapanmış gibi görünüyor. Tabi PP, Cuidadanos ve diğer bir parti ile üç parti koalisyon kuramazsa.
Şu ana kadar oyların %90’ı sayıldı ve PP %28.6, PSOE %22.2, PODEMOS %12.5, Ciudadanos %13.8 oy oranına sahip. Bu oy oranlarıyla 350 sandalyeli mecliste Rajoy’un partisi PP 122, PSOE 91, Podemos 42, Ciudadanos ise 40 sandalye alacak.
Yani anketlerde ön görülen PP ve Ciudadanos koalisyon ihtimali pek mümkün görünmüyor. Diğer bir ihtimal PSOE, Podemos ve Ciudadanos koalisyonun da 176 sandalyelik çoğunluğa ulaşması için 3 sandalyeye daha ihtiyacı var. 350 sandalyeli mecliste hükümet kurabilmek için en az 176 sandalye gerekiyor. 
PP ve PSOE’nun yer aldığı büyük koalisyona ihtimal verilmiyor. Yunanistan’da iktidarda olan Syriza benzeri bir parti olan Podemos’un da yine PP ile anlaşma ihtimali yok denecek kadar az. Eğer kesin sonuçlar da şu ankine benzer bir tablo çizerse PSOE + Podemos + Ciudadanos + Küçük Partilerden Biri (Sol Kanat, Es el Moment, vs) şeklinde dört partili bir koalisyon hükümeti bile ortaya çıkabilir.
Piyasaların en çok sevdiği ihtimal PP ve Ciudadanos seçeneğiydi. Şu ana kadar öyle ya böyle yapısal ve ekonomik reformları uygulayan PP’nin hükümette kalması refomların devamlılığı açısından önemli.
Sosyalist PSOE’nin başını çekeceği bir koalisyon felaket olmayacak fakat reformlarda yavaşlama, harcama kesintilerinin hafifletilmesi gibi uygulamalar İspanya’nın piyasaya vermiş olduğu güveni sarsabilir.
%25 civarında bir işsizlik oranı var İspanya’da ve gençler arasındaki işsizlik %50’leri geçmiş durumda. 2012’de bir kurtarma programı ile bankacılık sektörü tekrar hayata döndürülmüştü ve yüksek borçluluk oranını düşürmek için hükümet ciddi harcama kesintileri uygulamaktaydı son yıllarda. 
İspanya borsası ve tahvilleri için çok olumlu bir sonuç değil fakat ECB’nin varlık alımı programı nedeniyle tahviller üzerindeki etkisi sınırlı olabilir. EURUSD üzerinde negatif bir etki yaratabilir bu sonuçlar fakat bankalar arası piyasaya baktığımızda şu anda Cuma kapanış seviyesi olan 1.0870’den çok farklı seviyelerde olmadığını görüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.