Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 20.11.2015

Piyasalarda Bugünün Özeti

Hareketli bir haftayı daha geride bırakıyoruz. Ekonomik takvim yine karşımıza çok önemli fırsatlar çıkardı. Peki haftanın son günü piyasalarda neler yaşandı gelin beraber inceleyelim.
  • Asya seansına baktığımızda BoJ’un aylık raporu açıklandı. Raporda gelişmekten olan ekonomilerde yavaşlama yaşanması ihracatı ve üretimi etkilediği ifade edildi ancak USDJPY paritesinde önemli bir etki yaratmadı. USDJPY 123 bölgesi altında kaldığı sürece alış için iyimser değiliz.
  • Türkiye’den Tüketici Güven Endeksi 77.2 ile beklentiden iyi geldi. Ancak gelen veriyle birlikte USDTRY ve EURTRY paritelerinde önemli bir hareketlilik yaşanmadı.
  • ECB Başkanı Mario Draghi Frankfurt’ta mikrofon başına geçti. Draghi’nin yine ECB’nin para politikasıyla ilgili güvercin tonda açıklamalar yapmasıyla EURUSD’de satıcılar devreye girdi ve 1.0670 bölgesine doğru bir geri çekilme yaşandı. 
  • Kanada’dan ise TÜFE beklentide %0.1, çekirdek perakende satışlar beklentiden kötü -%0.5 geldi. Gelen veriyle birlikte USDCAD’de bir miktar gevşeme yaşansa da gün içinde yukarı yönlü hareket devam etti.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler:
USDTRY‘de satıcılı seyir bugün de devam etti. Parite 2.82 bölgesi altını görse de doların gücünü az da olsa toparlamasıyla birlikte yeniden 2.83 bölgesi üzerine gelindi. Yurt içindeki verilerin olumlu gelmeye devam etmesi durumunda geri çekilmelerle birlikte 2.80 bölgesine kadar düşüş yaşanabilir. Paritede yön yukarı döner ise 2.8450 ve ardından 2.86 bölgeleri önemli direnç durumunda. Ancak USDTRY’de orta ve uzun vadede yükselişleri beklediğimizi tekrardan hatırlatalım.
GBPUSD dün verdiklerini geri aldı adeta. 1.53 bölgesi direnci üzerine çıkılmasının yükselişlerin devamı açısından oldukça önemli olduğunu söylemiştik ve parite bunu bir türlü başaramadı. Satıcıların devreye girmesiyle birlikte sert düşüşe geçen GBPUSD’de 1.52 bölgesi desteğinin altına gelindi. Bu bölge altında kalındığı sürece düşüşler devam edebilir, alış için iyimser olmayacağız. Düşüşlerin devam etmesi durumunda ise sırasıyla 1.5170 ve ardından 1.5140 bölgesi son derece önemli destek konumunda. 
EURUSD‘de yine Draghi etkisi yaşandı. Aralık ayındaki toplantı için ek parasal genişleme hamleleri ile ilgili olumlu sinyaller veren Draghi, EURUSD’de düşüşleri beraberinde getirdi. Gün içinde 1.07 bölgesi altına gerileyen paritede yukarıda 1.0760 bölgesi altında kalındığı sürece satış baskının devam etmesini bekliyoruz. Aşağı yönlü hareketin hız kazanmasıyla ise 1.0600 ve ardından 1.0550 bölgesi önemli destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.