Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu 20.11.2015

Draghi Yine Sahnede!

Son dönemde sık sık açıklamalarını duymaya alıştığımız ECB Başkanı Mario Draghi bugün Frankfurt’ta yeniden mikrofon başına geçti. Aralık ayında ECB’den ek parasal genişleme hamleleri gelecek mi gelmeyecek mi sorularına ipucu bulmak için biz de konuşmaları yakından takip ettik.
Draghi yaptığı konuşmada ekonomide son aylarda aşağı yönlü risklerin artığına dikkat çekti ve enflasyonun en kısa sürede beklenen %2’lik hedefe ulaşması için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirtti. Ekonomik canlanmanın sağlanamaması durumunda ise mevcut para politikalarında vites artırmaya hazır olduklarını da sözlerine ekleyen Draghi, petrol fiyatlarındaki düşüşten enflasyonun nasibi almaya devam ettiğini söyledi. 
Gelen açıklamalara baktığımızda özellikle gereken her şeyi yaparız açıklaması 2012 Temmuz ayında yaptığı euroyu kurtarmak için ne gerekiyorsa yaparız açıklamasını anımsatıyor. Aralık ayındaki toplantı tahvil alım programı artırılacak mı ya da faiz oranlarında bir indirime gidilecek mi gibi soruları EUR için son derece önemli ve sanki bu açıklamalar yeni bir hamle geleceğinin habercisi.
Draghi’nin güvercin tonda açıklamaları sonrası EURUSD’de satıcılar devreye girdi ve 1.0670 bölgesine doğru bir geri çekilme yaşandı. EURUSD üzerindeki baskı doların FOMC tutanakları sonrası bir miktar güç kaybetmesiyle hafiflese de orta ve uzun vadede Fed ve ECB arasındaki para politikası ayrışmasından dolayı bizce devam eder. 
Paritede toparlanmaların yaşanmasıyla yukarıda 1.0760 bölgesi önemli direnç durumunda. Zaman zaman yukarı yönlü hareketler yaşansa da paritede bunların kalıcı olmasını beklemiyoruz ve baskının devam etmesini bekliyoruz. Aşağı yönlü hareketlerin hız kazanmasıyla ise 1.06 bölgesi ardından da 1.0550 seviyelerine doğru düşüşler gözlemleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.