Uluslararası Döviz Piyasalarında Günün Özeti

Piyasalarda Günün Özeti

Yine paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir günü geride bırakıyoruz. Ekonomik takvim oldukça canlı ve gelen verilerin ardı arkası kesilmiyor. Petrol fiyatlarında ise senaryo bugün de değişmedi ve yeniden varil başına fiyatı 29 doların altına gerilemiş durumda ve 28 dolara yakın seyrediyor. ABD dolar endeksi ise dalgalı bir seyir izledi bugün. Günün ilk saatlerinde 98.60’lara kadar geriledikten sonra an itibariyle 99.00 üzerine atmış durumda kendini ve biraz toparlanıyor diyebiliriz. Dilerseniz bugün gelen verilere göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda Avustralya’dan Westpac tüketici güveni -%3.5 ile önceki veriden kötü geldi ancak gelen verinin AUDUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • İngiltere’den işsizlik oranı %5.1 ile beklentiden iyi gelirken işsizlik başvuruları da -4.3bin ile beklentiden iyi geldi. En önemli veri ortalama saatlik kazançlar ise %2.0 ile beklentilerin bir tık altında kaldı. Gelen verilerin GBPUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Kanada’dan imalat satışları %1.0 ile, toptan satışlar ise %1.8 ile beklentiden iyi geldi. Ayrıca Kanada Merkez Bankası faizleri %0.50’de sabit tuttu. Faiz kararı uzun zaman sonra CAD alıcılarını devreye soktu ancak petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte bu durum kalıcı olmadı.
  • ABD’den inşaat izinleri 1.23 milyon ile belentiden hafif iyi gelirken TÜFE -%0.1 ile çekirdek TÜFE ise %0.1 ile beklentiden kötü geldi.
Paritelerde son durum :
EURUSD güne alıcılı başlamıştı ve 1.0970 bölgesine kadar yükselişinin ardından satıcılar devreye girdi. Gün içerisinde aldıklarından fazlasını geri veren paritede düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.0860 ve 1.0800 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Paritede toparlanma yaşanması halinde ise 1.0950 ve 1.1000 seviyelerinde ayılar yükselişlere dur diyebilir.
USDTRY güne sakin başlamasının ardından sabahın ilk saatlerinde alıcıların devreye girmesiyle 3.06 bölgesi üzerine bir atak gerçekleştirdi. Ardından gün içerisinde dalgalı seyir devam eden paritede an itibariyle 3.05 bölgesi altına inilmiş durumda. Aşağıda 3.04 ve 3.02 bölgeleri destek olarak karşımıza çıkarken yukarıda 3.07 bölgesi yükselişlerin hızını kesebilir.
ALTINda bugün boğaların keyfine diyecek yoktu açıkçası. Akşam saatlerine doğru 1109 bölgesine kadar yükselen sarı metalde 1110 bölgesinin geçilmesiyle 1130’lar önemli direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. 1100 bölgesi üzerinde kapanışlar toparlanmayı bir miktar daha destekleyebilir ancak bunun bir yükseliş trendine dönmesi için şuanda elle tutulur bir sebep karşımıza çıkmıyor. Aşağıda 1080 ve 1070 bölgeleri ise düşüşlerde destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.