Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu 19.11.2015

FOMC ve Bugünkü Veriler Sonrası GBPUSD

İngiltere’den bugün perakende satışlar beklentinin altında -%0.6 geldi (Beklenti -%0.4). Baktığımızda beklentiden kötü gelen veri GBP için negatif oldu.
Bununla birlikte GBPUSD’de satıcılar devreye girse de dün FOMC toplantısından beklenen şahin tonda açıklamalar çıkmaması, doların bir miktar da olsa gücünün azalmasıyla bu düşüşler çok uzun soluklu olmadı. Paritede 1.52 bölgesi üzerinde kalınması yükselişlerin devam etmesi açısından önemli. Yukarı yönlü hareketin devamıyla birlikte 1.53 bölgesi bir sonraki hedefimiz. Satıcıların tekrar paritede ağırlığını koymasıyla ise aşağıda 1.5150 ve ardından 1.50 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.
Ayrıca bugün ECB üyesi Praet’den de önemli açıklamalar geldi. Ekonomide aşağı yönlü risklerin devam ettiğini söyleyen Praet, daha önceki açıklamasında Paris’teki saldırıların da ekonomik güven için önemli bir tehdit yarattığına dikkat çekmişti. Açıklamalarının devamında ise ekonomideki toparlanmanın sadece yatırımlarla gerçekleşmeyeceğini, ağırlıklı olarak tüketimle birlikte iyileşme kaydedileceğini söyledi. Petrol fiyatlarındaki düşüşü de piyasadaki arz-talep dengesizliğine bağladığını sözlerine ekledi. Gelen açıklamalara baktığımızda Praet’ın alıştığımız gibi yine güvercin tonda konuştuğunu söyleyebiliriz. Konuşma sonrasında ise EURUSD paritesinde önemli bir hareket yaşanmadı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.