ECB Tutanakları Sonrası Uluslararası Döviz Piyasaları

ECB Tutanakları Açıklandı!

Avrupa Merkez Bankası’ndan para politikası tutanakları açıklandı bugün. ECB’nin ekonomiyi canlandırmak ve istenilen enflasyon hedefine ulaşmak için parasal genişleme politikası izlediğini hepimiz biliyoruz artık. Gelin tutanakların detaylarını gelin beraber inceleyelim.
Üyelerin çoğu enflasyon üzerindeki negatif risklerinin arttığı görüşünde. Enflasyon görünümündeki aşağı yönlü revizelerin de endişe verici olacağı ve enflasyonda bir miktar yükseliş yaşansa bile 2016’da tekrar düşük seviyelere geri dönülebileceği düşünülüyor. Yapısal reformların ilerlemesi ve uygulanması konusunda hayal kırıklığı yaşandığının altı çizilmiş durumda. Ayrıca Çin’deki belirsizlik de yakından takip ediliyor. Bunlarla beraber Avrupa’daki mülteci akınının inşaat ve yatırım sektörü sayesinde büyümeyi destekleyeceği ifade edildi.
Aralık ayındaki toplantıda para politikasıyla ilgili kararların yeniden değerlendirilmesi, gerekirse harekete geçilmesi gerektiğinin düşünülmesi de son derece önemli. Yani ECB ek parasal genişleme hamlelerinin uygulanması konusunda oldukça iyimser diyebiliriz.
Tutanakların açıklanmasından sonra EUR üzerinde baskı oluştu ve 1.07 bölgesi üzerine kendini atan EURUSD’de satıcılar devreye girdi. 1.0680 bölgesine kadar gerileyen paritede düşüşler devam edebilir. Fed ve ECB arasındaki para politikası ayrışmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde paritede yönün aşağı doğru olması görüşündeyiz. Satış baskısının devamıyla birlikte 1.06 bölgesi de geçilirse 1.0520’ye kadar düşüşlerin devam etmesine şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 1.07 bölgesi önemli direnç olma özelliğini koruyor. Bu bölge altında kalındığı sürece EURUSD’de satış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.