Kanada İçin Yeni Proje

Kanada Ekonomisini Kurtaracak Proje

Keystone petrol boru hattı zaten var olan bir hat. Yapılması planlanansa isminden de anlaşılacağı gibi(XL) bu mevcut boru hattının genişletilmesi. Mevcut olan Keystone hattı Alberta, Kanada’da bulunan kum petrolü sahalarından besleniyor ve Cushing, Oklahoma’da son buluyor. Masada olan proje iki bölümden oluşan bir genişletme planı sunuyor. Birincisi güney ayağı, bu hat Cushing, Oklahoma’yla Texas’ın körfez sahilini birleştiriyor. Cushing’de mevcut bir petrol darboğazı bulunuyor. Texas ise petrol rafinerileri açısından oldukça zengin bir bölge. Projenin bu ayağı 2014 Ocak’ta işlemeye başladı. Projenin şu an hayata geçirilmemiş ikinci ayağındaysa Alberta, Kanada’yla Kansas, ABD’yi birbirine bağlaması planlanıyor. Yapılması planlanan hat Kuzey Dakota ve Montana’yı kapsayan Bakken bölgesindeki petrol üreticilerin üretiminde önemli bir büyüme yaşanacak.
Bu boru hattı Amerikalı ve Kanadalı petrol üreticilerinin petrollerini ABD’nin orta batı ve körfez bölgelerinde bulunan rafineri pazarlarına daha fazla ulaştırmasına olanak sağlayacak. Keystone XL boru hattının inşasının, Başkanlık izninden itibaren iki yıl sürmesi planlanıyor. Boru hattı tam kapasiteyle çalıştırıldığında Amerika orta batısı ve körfezindeki rafinerilere günde 830.000 varil petrol taşıyacak(1 varil=159 litre). Keystone XL ABD’nin Venezuela ve Orta Doğu petrolüne bağlılığını 40% oranında düşürecek.
 t
Alberta, Kanada dünyanın en zengin ve çeşitli ormanlarına sahip olduğunu göz önünde bulundurursak bu proje oldukça tartışmalı. Kısa vade de kazandıracakları uzun vade de yaşanacak doğal felaketlere gebe olabilir.
 
Keystone XL’in inşası için ABD Başkanı’nın onayı gerekli. Başkan Obama, boru hattı projesi iklim için bir risk oluşturuyorsa projeyi reddedeceğini açıklamıştı. Aslında 830.000 varil kapasiteli bir boru hattının inşasının daha fazla kum petrolü üretimine bunun da daha fazla katranlı alan ortaya çıkaracağı ve karbon salınımını arttıracağı tüm açıklığıyla ortada. Bunların ışığında Başkan Obama’nın tercihi pekte zor olmasa gerek ama siyasette işler o kadar basit ilerlemiyor ve bazen söylenen sözlerin tersi eylemler gerçekleşiyor.
t
Başkanlık yarışı kızıştıkça adaylar da böyle önemli bir konuda duruşlarını belirtmeye başladılar. Demokrat Parti’nin güçlü adaylarından eski first lady Hillary Clinton’da bu konuda sessizliğini bozdu. Hillary Clinton boru hattı iklim değişikliğiyle mücadelede boru hattı projesinin ABD’nin çıkarına olmadığını bu yüzden bu projeye karşı olduğunu açıklamıştı. Ayrıca Hillary Clinton enerji planının ABD’yi 21. Yüzyılın temiz enerji süper gücü haline getirmek olduğunu belirtti. Yani olası bir Clinton döneminin, ihracatının %20’sini petrolden yapan Kanada’nın pekte işine gelmeyecek gibi duruyor.
Diğer yandan Cumhuriyetçi Parti adayı Jeb Bush’un enerji politikasının serbestleşmeden yana olduğuysa kimsenin bilmediği bir sır değil. Yaptığı açıklamalarda Başkan olması halinde ivedilikle boru hattı projesini onaylayacağını belirtmişti.
Eğer proje gerçekleşirse boru hattı çelik borulardan oluşacak. Kanada’nın bütün çeliği Japonya’dan Calgary, Kanada’da bulunan bir şirket üzerinden geliyor. Çelik boruların %40’ı Kanada’da, %50’si ABD’de ve %10’u Hindistan’da üretilecek. Çeliğin kendisi ithal edilecek. Çelik ithalatının %40’ı Kanada’dan %50’si Avrupa’dan ve %10’u Çin ve Güney Kore’den gerçekleşecek. Proje boyunca Kanada’da 2200 kişiye iş sağlanacak. Senede 442 kişiye direkt veya dolaylı olarak iş imkanı sağlayacak. ABD’de bu rakamın 13.000 direkt ve 118.000 taşeron olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Kanada’da $58milyon maaş üretmesi bekleniyor, ABD’de ise bu rakamın $2milyar olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
Daha öncede bahsettiğimiz gibi petrol Kanada ekonomisinin lokomotifi ve ihracatının %20’sini oluşturmakta. Kanada projeden asla ve asla vazgeçmek istemiyor. Ortaya çıkaracağı iş potansiyeli ve çevre felaketi potansiyeli de ortada. ABD Başkan’ı için çok zor bir karar olacağı kesin. Önümüzdeki başkanlık seçimleri projenin kaderini belirleyecek gibi duruyor ancak her ne sonuç çıkarsa çıksın siyasette her an her karar verilebilir hiçbir açıklamanın ya da vaadin kesinliği yoktur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.