Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu 19.02.2016

Bugün Piyasalarda Neler Yaşandı?

Hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Son derece önemli verilerin ve açıklamaların ardı arkası kesilmedi açıkçası bu hafta. Petrol fiyatları üzerinde bugün baskı vardı ve ABD dolar endeksine baktığımızda ise dalgalı bir seyir gördük. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • İngiltere’den perakende satışlar %2.3 ile beklentiden çok iyi gelirken gelen veri GBP için pozitif oldu. Ancak GBPUSD üzerindeki baskı hala sürüyor.
  • Kanada’dan çekirdek TÜFE %0.3 ile beklentiden iyi gelirken, çekirdek perakende satışlar -%1.6 ile beklentilerden çok kötü geldi. 
  • ABD’den TÜFE %0.0 ile beklentiden iyi ve çekirdek TÜFE %0.3 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veriler USD için son derece pozitif oldu.
Paritelerde Son Durum :
USDTRY‘de jeopolitik risklerin artmasından dolayı dünkü alıcılı seyrin bugün devam etmediğini gördük. 2.96 bölgesi altına kadar gerileyen paritede 2.9350 üzerinde kalındığı sürece yükselişler için iyimseriz. Yukarıda ise 2.98 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Kısa vadede gevşemelere eşlik edilebilir ancak orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareket için iyimseriz.
ALTINda bugün ayılar sazı ellerine almış gibilerdi ancak günün ilerleyen saatlerinde boğaların yeniden sahneye çıkmasıyla sarı metal verdiklerini geri aldı. Kısa vadede toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Yukarıda 1240 ve 1260 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1200 ve 1190 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
USDCAD‘de petrol fiyatları üzerindeki baskının üzerine bir de ABD’den iyi, Kanada’dan  kötü verilerin açıklanması ile keskin bir bir yükseliş yaşandı. 1.3840 seviyelerine kadar yükselen paritede 1.39 ve 1.3960 seviyeleri önemli direnç konumunda. Aşağıda ise destek olarak 1.3730 ve özellikle 1.3640 bölgesi hayati önem taşımaya devam ediyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.