Carney’nin Açıklamarı – 19.01.2016

Carney Gene Yaptı Yapacağını!

Piyasalarda hareketliliğin son derece fazla olduğu bir günü geride bırakıyoruz. Asya seansında Çin’den gelen büyüme verisi %7.0’lik hedefe yakın olsa da son 25 yılın en düşük büyüme rakamı olmaktan kaçamadı. %6.8 ile hafif beklenti altı kalsa da büyüme verisi piyasada paniğe neden olacak kadar kötü bir veri değil fakat ekonomideki durgunluk devam ederse önümüzdeki günlerde Çinli yetkililerden ekonomiyi destekleyici yeni hamleler gelebilir.
Euro Bölgesi’nden saat 11.00’da cari hesap açıklandı. Piyasanın beklentisi 19.3 milyar yönündeydi fakat 26.4 milyar ile gelen veride iyileşme yaşandı fakat baktığımızda EURUSD’de etkisi son derece sınırlı oldu.
Günün en önemli verisi 11.30’da İngiltere’den geldi. BoE’nin faiz artışı sürecinde istidam piyasasındaki ve enflasyondaki gelişmeleri takip ettiğini biliyoruz. Bugün açıklanan TÜFE verisi beklentiden hafif iyi %0.2 geldi. Beklenti üzeri gelen veri GBP alıcılarını bir anda devreye soktu. EURGBP’de gerileme yaşanırken, GBPUSD’de yükseliş yaşandı.
TCMB bugün beklendiği gibi faizleri değiştirmedi. TCMB politika faizini %7.5’de sabit tutarken, koridorun üst bandını %10.75’te sabit bıraktı. Koridorun alt bandı da beklendiği gibi %7.25’de sabit bırakıldı. Karar metnine baktığımızda bazı önemli değişiklikler görüyoruz. Öncelikle sadeleşmeye başlanacağına dair yönlendirme tamamen çıkarılmış karar metninden. Yani sadeleşme politikasını şimdilik rafa kaldırmış TCMB.  Kararların açıklanmasından sonra USDTRY 3.0450 seviyesi üzerine kadar yükseldi fakat son dakikalarda geri çekilme yaşandı. USDTRY’de 3.0250 ve 3.00 son derece önemli destek. Kısa vadede geri çekilmeler yaşansa da yukarı yönlü olan ana trend hala değişmiş değil.
Öğleden sonra BoE başkanı Carney’nin mikrofon başına geçip faiz artırımı ile ilgili açıklama yapmasından sonra GBP boğaları adeta kaçacak yer aradı. Carney yaptığı açıklamada şuan faiz artırımı için uygun bir dönem olmadığını ve enflasyonun bir dönem daha düşük seviyelerde kalacağını ifade etti.
Gelen bu açıklamalardan sonra paritelerde sert GBP satışları yaşandı. GBPUSD 1.4340 seviyelerinden 1.4120 seviyelerine kadar geriledi. GBPUSD’de 1.41 bölgesi son derece önemli bir destek. Yukarıda ise 1.4250 ve sonrasında 1.4330 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. BoE’den temkinli tonda açıklamalar gelmeye devam etmesi durumunda orta ve uzun vadede GBPUSD’de ayı piyasasının hakimiyetinden bahsedebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.