Piyasalarda Günün Özeti – 18.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalarda sakin bir cuma gününü geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Haftanın son işlem gününde paritelerde çok sert hareketler karşımıza çıkmadı açıkçası. Petrol fiyatları üzerindeki baskı hala devam ediyor. ABD dolar endeksi ise dün gördüğü 99.20 seviyelerinin ardından bugün 98.80 seviyelerine gerilemiş durumda. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda Yeni Zelanda’dan ANZ iş güveni endeksi 23.0 ile önceki veriden iyi geldi. Gelen veride iyileşme yaşanması NZD için son derece pozitif oldu.
  • Euro Bölgesi’nde cari hesap 20.4 milyar ile beklentiden kötü geldi. Gelen veri EUR için negatif olsa da EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Kanada’dan çekirdek TÜFE -%0.3 ile, TÜFE -%0.1 ile, toptan satışlar ise -%0.6 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veriler USDCAD’de ani yükselişleri de beraberinde getirdi.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
USDCAD yukarılara doyamıyor adeta. Petrol fiyatlarının düşmesi paritede yükselişleri getirmeyi devam ederken, bugün açıklanan enflasyon verilerinin de beklenti altı kalmasıyla paritede 1.3990 seviyesi test edildi. Ardından gelen kar alımlarıyla birlikte 1.3910 seviyelerine bir geri çekilme yaşandı. Kısa vadede bu tarz gevşemeler yaşanması çok normal ancak orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz. Yükselişlerde 1.40 bölgesi önemli direnç, geri çekilmelerde ise 1.3900 ve 1.3840 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
AUDUSD‘de geri çekilmeler yaşansa da gün boyu alıcılı seyir devam etti. Paritede yükselişlerin devam etmesi durumunda 0.7200 ve ardından 0.7230 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Paritede yön yeniden aşağı döner ise 0.7130 ve 0.7100 seviyeleri önemli destek durumunda.
ALTINda bugün az da olsa alıcıların borusu öttü diyebiliriz. Ancak 1070 bölgesinde yine satıcılar yükselişlere kırmızı ışık yaktı ve geri çekilme yaşandı. Zaten son dönemde güvenli liman olma özelliğini iyice kaybeden sarı metalin kaderini ABD’den gelen veriler belirlemeye devam edecek gibi gözüküyor. Yukarıda 1080 bölgesi son derece önemli direnç ve bu bölge altında kalındığı sürece toparlanmaları satış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Düşüşlerin hız kazanmasıyla ise aşağıda 1050 ve 1040 bölgeleri destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.