Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 18.12.2015

İspanya’da Seçimler Euro İçin Kritik!

Bu pazar günü İspanya seçimlere gidiyor ve son derece kritik bir seçim olacak bu. Şuanda başta olan Avrupa Birliği yanlısı ve reformcu parti olarak bilinen Mariana Rajoy’un partisi (PP) son seçimlerde %44.6 oy alarak tek başına iktidara gelmişti. Ancak son yapılan seçim anketlerine baktığımız zaman iktidar partisinin oy oranının %27’lere kadar düştüğünü görüyoruz.
Hükümet kurulabilmesi için mecliste en az %50 ile 176 sandalye çoğunluğunun sağlanması gerektiğini söyleyelim öncelikle. Rajoy’un partisi ise yapılan anketlerde yaklaşık 120 sandalyede görünüyor. Yani tek başına iktidar için yeterli sayı değil. 
Bu durumda en olası ihtimal yine reform yanlısı bir parti olan Ciudadanos ile koalisyon kurulması. Ancak bu senaryoda bile toplamda yaklaşık olarak 185 sandalye ile yeterli çoğunluğun sağlanabileceğini görüyoruz ki bu sayı hükümet kurulması için gerekli olan sayının çok az üzerinde. 
Seçimlerde en çok oyu alması beklenen ikinci parti ise merkez sol parti olan PSOE. Ancak şuan iktidardaki parti ile bu parti arasında bir koalisyon kurulması ihtimali olası görünmüyor. Diğer aşırı sol partilerle (Podemos ve United Left) ise hem reformlarla hem Avrupa Birliği ile ilgili fikir ayrılıkları sebebiyle koalisyona gidilmesi gibi bir durumun söz konusu olması imkansıza yakın.
Kısacası dediğimiz gibi İspanya’yı ve euroyu çok kritik bir Pazar günü bekliyor. Rajoy’un partisi PP ile Ciudadanos’un anketlerde tahmin edilenden biraz daha düşük oy alarak koalisyon için gerekli 176 sandalyeye ulaşamaması Euro Bölgesi’nin en büyük dördüncü ekonomisinde ciddi bir siyasi krize neden olabilir. EURUSD ve diğer euro pariteleri için takip etmemiz gereken gelişmeler listesine İspanya seçim sonuçlarını ve hükümet kurma sürecini de ekliyoruz Pazar gününden itibaren.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.