İngiltere’den Son Açıklamalar

BoE Başkan Yardımcısı Broadbent Konuştu

İngiltere Merkez Bankası’nın en son raporunda hatırlayacağımız gibi enflasyon tahminlerine negatif revizeler getirilmişti ve enflasyonun istenilen seviyeye 2017 sonunda ulaşacağı belirtilmişti. Bugün ise BoE başkan yardımcısı Broadbent enflasyonla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Broadbent, faiz oranı artışı için zamanlamanın bir türlü sağlanamamasıyla ilgili problemlerin olduğunu söyledi. Enflasyon oranının merkez bankaları için faiz artışı zamanlamasının ayarlanmasında çok güvenilir olmadığını söyleyen Broadbent, bu süreçte yalnızca enflasyonun göz önünde bulundurulmasının yanlış olduğunu belirtti. Bütün ekonomik gelişmelerin takip edilmesi gerektiğini ve 25 baz puandan az olmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Gelen açıklamalardan sonra GBP alıcıları devreye girdi ve GBPUSD’de gelen yükselişle birlikte 1.5240 bölgesi test edildi. Sonuç olarak baktığımızda BoE’nin faiz artırım sürecinde enflasyonu ikinci plana attığını söyleyebiliriz. Ancak bu süreçte İngiltere’den gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması da şart.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.