Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 18.09.2015

Asya Seansında Sahneyi Stevens ve BoJ Paylaştı

Dün FOMC’den sonra Asya seansında RBA başkanı Stevens açıklamaları ve BoJ tutanakları dikkat çekti. RBA başkanı stevens yaptığı açıklamada Avustralya ekonomisinin alınan kararlar doğrultusunda ilerlemeye başladığını ve madencilik sektöründeki şartların kademeli olarak iyileşmeye devam edeceğine dikkat çekti. Stevens, Avustralya ekonomisinin giderek büyüdüğünü fakat bunun hızlı bir şekilde olmasını istemediklerini ifade etti.
Stevens uluslararası gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulundu. Stevens,  Çin ekonomisinde yavaşlama yaşandığını ve bunun keskin bir düşüş olup olmadığını bilmenin imkansız olduğunu söyledi. Hizmetler kaleminde yaşanacak olan iyileşme ile birlikte Çin ekonomisinde düzelme olabileceğine vurgu yaptı. Stevens açıklamasının devamında ise Fed’in faizleri yıl sonuna kadar artırması beklediğini sözlerine ekledi.
BoJ’un 7 Ağustosta düzenlenen tutanakları gece açıklandı. Üyeler, ihracat kaleminde ve üretimde yaşanılan zayıflığın geçici olduğunu konuşmuşlar. Son dönemlerde gelişmekte olan ekonomilerin zayıflığı konusu ele alınmış üyeler tarafından. Özellikle Çin ve gelişmekte olan ekonomilerin büyümesinde bir yavaşlama olması Japonya ekonomisinde bir yavaşlamaya neden olabileceği ifade edildi tutanaklarda.
Stevens’ın açıklamaları ve BoJ tutanaklarının paritelerdeki etkisi sınırlı oldu. Bugün AUDUSD ve USDJPY’de yönün belirlenmesindeki en önemli faktör dün ki FOMC kararları. Gün boyunca AUDUSD’de gevşemelerin alış, USDJPY’de ise toparlanmalar satış fırsatı oluşturabilir. Tekrar hatırlatalım FOMC’nin açıklamaları dolar satışlarını beraberinde getirdi fakat Aralık faiz artırım olasılığını iyice artırdı. Bu sebeple dolar tarafındaki geri çekilmenin kalıcı olmasını beklemiyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.