Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu 18.02.2016

Forex Akşam Analizi

Hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz ve yarın gözler ABD’den açıklanacak TÜFE ve çekirdek perakende satışlar verilerinde olacak. Bugün ise petrol fiyatlarındaki hareketlilik devam etti. Irak petrol bakanından gelen piyasada dengeyi sağlamak için alınan kararları destekleyeceğiz açıklamasıyla da petrol destek bulsa da ABD’den gelen ham petrol stokları verisinin ardından yeniden 31 dolar altına doğru keskin bir harekete şahit olduk. ABD dolar endeksinde ise toparlanma çabası sürüyor bugün de ve yarın da gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması durumunda toparlanmanın 97.00 seviyesi üzerine doğru devam ettiğine şahit olabiliriz. Yayınlanan ECB tutanaklarını da yakından takip ettiysek de Mart ayındaki toplantıya dair sinyallerin verilmemesi ve açıkçası önceden duymadığımız yeni bir şeyler eklenmemesi paritelerde hareketliliğe neden olmadı. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansında Avustralya’dan istihdam değişimi -7.9 bin ile beklenti altı kalırken işsizlik oranı da %6.0 ile beklentiden kötü geldi. Gelen veriler AUD için negatif oldu ve paritede 0.7160 bölgesi altına bir gerileme yaşandı.
  • Kanada’dan toptan satışlar %2.0 ile beklentilerden çok iyi geldi ancak USDCAD’de etkisi sınırlı oldu gelen verinin.
  • ABD’den haftalık işsizlik başvuruları 262 bin ile beklentiden iyi gelirken Philly Fed imalat endesi -2.8 ile beklentilere yakın geldi. Gelen verilerin dolar üzerinde önemli bir etkisi olmadı.
Paritelerde Son Durum :
EURUSD haftaya satış baskısıyla başlamasının ardından düşüşler sürüyor. 1.1160 bölgesi altında kalındığı sürece bu baskının devam etmesini bekliyoruz. Aşağıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1050 ve 1.1000 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.1160 ve 1.1200 seviyelerinde olacak.
USDTRY‘de ise ülkemizde yaşanan üzücü olayların ardından jeopolitik risklerin artmasıyla birlikte alıcılı bir seyir izledi diyebiliriz. Jeopolitik risklerin önümüzdeki dönemde tırmanması ile kurda 2.98 bölgesi de geçilirse yeniden 3.00’lara doğru yükselişlerin devam ettiğine şahit olabiliriz. Aşağıda ise 2.9350 ve 2.9200 seviyeleri önemli destek konumunda.
GBPUSD bugün AB görüşmelerinden pozitif gelişmeler yaşanmasının ardından son derece önemli direnç dediğimiz 1.4360 bölgesinin biraz üzerine kadar yükseldi. Ardından ilerlerleyen saatlerinde satıcıların devreye girmesiyle geri çekilme yaşanan paritede 1.4360 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmediği sürece toparlanmanın devam etmesini beklemiyoruz. Satış baskısının artması durumunda ise aşağıda 1.4260 ve 1.4200 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.