Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 17.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Dün piyasaların Fed’in faiz oranı kararına odaklanmış durumdaydı ve Fed beklendiği gibi faizlerde 25 baz puanlık artışa gitmişti. Bugün ise ekonomik takvime baktığımızda çok önemli veriler göze çarpmadı. Petrol fiyatları üzerindeki baskının hala devam ettiğini görüyoruz. Ham petrolün varil başına fiyatı 35 doların da altına gerilemiş durumda. ABD dolar endeksi ise kendini 99.00 bölgesi üzerine attı ve dolar güne majör para birimlerine karşı güçlü devam ediyor. Dilerseniz bugün gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Asya seansına baktığımızda önemli veriler karşımıza çıkmıyor. Japonya’dan ticaret dengesi beklentiden iyi 0 trilyon geldi. Gelen verinin USDJPY’de önemli bir etkisi olmadı.
  • Almanya’dan Ifo iş iklimi endeksi beklentiden kötü 108.7 geldi. Gelen verinin EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • İngiltere’den perakende satışlar %1.7 ile beklentinin üstünde geldi. Ancak gelen veri GBP’nin yarasına merhem olmadı ve GBPUSD’de düşüşler bugün de devam etti.
  • ABD’den ise Philly Fed imalat endeksi -5.9 ile beklentiden kötü, işsizlik başvuruları ise 271 bin ile beklentide geldi. Gelen verilerin paritelere etkisi sınırlı oldu.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
USDCAD‘de petrol fiyatları üzerindeki baskı yukarıları getirmeyi devam ediyor. Bugün kendini 1.39 bölgesi üzerine atan paritede bu bölge üzerinde kalındığı sürece satış için iyimser olmayacağız. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda en yakın direnç olarak 1.4000 ve ardından 1.4050 seviyeleri karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1.3900 ve 1.3840 seviyeleri önemli destek durumunda. 
GBPUSD‘de İngiltere’den gelen beklenti üstü verilere rağmen satıcılı seyir bugün de devam etti. 1.4900 bölgesinin de altına gerileyen paritede düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.4840 ve 1.4800 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Paritede toparlanma yaşanması halinde ise dediğimiz gibi önce 1.4960 ve ardından 1.5000 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.
USDTRY‘de güne hafif alıcılı başlayıp 2.94 bölgesi üzerine yükselmişti ancak ilerleyen saatlerde satıcıların paritede ağırlığını hissettirmesiyle 2.92 bölgesine kadar gelindi. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda 2.90 bölgesi destek olarak çalışabilir. Paritede yön yeniden yukarı döner ise 2.94 ve 2.97 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.