Uluslararası Döviz Piyasaları – İngiltere’den Veriler

İngiltere’de Perakende Satışlar Beklenti Üstü

Dün tarihi bir ana tanıklık ettik ve Fed 10 yıl aradan sonra faizlerde 25 baz puanlık artışa gitti. Bütün paritelerde faiz oranı kararının etkisi hissedildiğini söyleyebiliriz. Bugün ise İngiltere’den GBP için önemli bir veri olan perakende satışlar %1.7 ile beklentiden iyi geldi. Yıllık bazda ise %5’lik bir artış söz konusu.
Gelen veriler GBP için son derece pozitif olsa da haftaya satıcılı başlayan GBPUSD üzerindeki baskının bugün de devam ettiğini görüyoruz. Yani GBP yarasına beklentiden iyi gelen verilerle birlikte bile merhem bulamadı ve paritede düşüşler devam etti.
Bugün 1.5000 seviyesi altına gerileyen parite 1.4900 desteğine göz kırpılıyor neredeyse. Bu bölgenin de tamamen altına geçilirse düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Ardından aşağıda 1.4840 ve 1.4800 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Paritede toparlanma yaşanması halinde ise dediğimiz gibi önce 1.5100 ve ardından 1.5150 seviyeleri önemli direnç durumunda.
ABD dolar endeksi ise yukarıları zorluyor. 99.00 seviyesine doğru bir yükseliş var ve doların majör para birimlerine karşı güne kuvvetli devam ettiğini söyleyebiliriz. Petrol fiyatları üzerindeki baskı da devam ediyor. Ham petrolün varil fiyatları 36 doların altında seyrediyor bugün de.
BIST 100 güne artıda devam ederken Avrupa borsalarında da yeşil renk hakim. USDTRY ise 2.92 bölgesine gerilemiş durumda. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda 2.90 bölgesi destek olarak çalışabilir. Paritede yön yeniden yukarı döner ise 2.94 ve 2.97 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.