Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu

Piyasalara İran Petrolü Akacak

Hafta sonunun en önemli gelişmesi İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması. Ayrıca İngiltere’nin bu sene düzenleyeceği AB’den çıkış referandumu ile ilgili anket sonuçları gelmeye devam ediyor ve gündemin sıcak maddeleri arasına yerleşmeye başlıyor artık. İran ile başlayalım.
Temmuz ayında varılan nükleer anlaşma gereği altı aydır denetlemeler gerçekleştiren komite İran için pozitif rapor verdi ve uluslararası yaptırımlar resmen kaldırıldı. Bu yaptırımlar arasında İran’dan petrol ithalatı da vardı ve yaptırımların kalkması İran petrolünün de piyasa girmesi anlamına geliyor. Yani zaten arz fazlasıyla boğuşan petrolü yakın vadede çok parlak günler beklemiyor. İran dünya petrol rezervlerinin %10’una sahip ve petrol bakanı yardımcısı yaptırımların kalkması sonrası yaptığı açıklamada petrol üretimini günlük 1.1 milyar varile çıkarabileceklerini ifade etti. Kanada Doları için kötü haber ve USDCAD haftaya güçlü başlayabilir.
İngiltere’de bu sene içerisinde düzenlenecek olan AB’den çıkış referandumu ile ilgili yeni anketler var. Hafta sonu yayınlanan iki anketten birinde AB’den çıkışa ‘Evet’ diyenlerin oranı %53 iken ‘Hayır’ diyenlerin oranı %47. Survation tarafından düzenlenen diğer bir ankette ise %42 ‘Çıkalım’, %38 ‘Kalalım’ derken %21 kararsız. Yani momentum AB’den çıkış cephesi için kuvvetleniyor. Başbakan Cameron önümüzdeki ayki AB Zirvesi’nden bazı tavizler kapmayı planlıyor ve sonrasında AB’de kalma yönünde bir kampanya başlatacak. Fakat anket sonuçları böyle gelmeye devam ederse pound üzerinde baskı artarak devam edebilir.
Çin merkez bankası PBoC yuana istikrar getirmek için Çin bankalarının yurt dışındaki şubelerindeki yuan hesaplarına munzam karşılık uygulama kararı aldı. PBoC son günlerde onshore ve offshore yuan arasındaki farkı kapatmak için radikal adımlar atıyor. Geçtiğimiz hafta offshore piyasada doğrudan yuan satarak müdahale etmişti PBoC.
AB Ekonomik ve Finansal İşler Komisyoneri Moscovici, EURUSD kurunun büyüme için daha faydalı seviyelerde olduğunu ve ECB politikalarının bölgede büyümeyi desteklediğini açıkladı. Fransa eski maliye bakanı kendisi ve ülkesi ile ilgili de bazı açıklamalar yaptı. 2015’de bütçe açığının beklenenden daha düşük olduğunu söyleyen Moscovici, Fransa’nın daha ciddi yapısal reformlara ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.
Asya Altyapı Yatırım Bankası açılışında konuşan Çin Başkanı Jinping, dışa açılmaya yönelik politikalara devam edeceklerini açıkladı ve sağlıklı bir ekonomik gelişme yakalayacaklarına güveninin tam olduğunu belirtti.
İran’a yaptırımların kalkması petrolün ve ilgili para birimlerinin hafta zayıf başlamasına neden olabilir. Yani USDCAD güçlü, AUDUSD ve NZDUSD gibi pariteler ise zayıf başlayabilir yeni haftaya. Diğer paritelerde ise Cuma kapanışa göre çok büyük farklar oluşmayacak gibi. Haftanın ilk Asya seansında dikkatler Çin piyasalarında olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.