Euro Bölgesinden Veriler Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Kritik Günde Euro Bölgesi’nden Veriler Nasıl Geldi?

Bugün bütün gözler Fed’e çevrilmiş durumda ancak sabah saatlerinden itibaren Euro Bölgesi’nden de önemli veriler açıklandı. Dilerseniz gelen verilere kısaca göz atalım.
  • Fransa’dan flaş imalat PMI 51.6 ile beklentiden iyi, flaş hizmetler PMI 50.0 ile beklentiden kötü geldi.
  • Almanya’dan flaş imalat PMI 53.0 ile beklentide, flaş hizmetler PMI da 55.4 ile beklentide geldi.
  • Euro Bölgesi’nde ise flaş imalat PMI 53.1 ile beklentide, flaş hizmetler PMI 53.9 ile beklentide geldi.
Ayrıca Euro Bölgesi’nden enflasyon verileri açıklandı. TÜFE aylık bazda -%0.1 ile beklentiden iyi, yıllık bazda da %0.2 ile beklentiden iyi geldi. Final çekirdek TÜFE ise %0.9 ile beklentide geldi. Baktığımızda ECB’nin %2’lik enflasyon hedefinden hala çok uzakta olduğunu söyleyebiliriz ancak hafifte olsa verilerde iyileşme yaşanmasının olumlu etkisini de inkar etmemek lazım.
Gelen verilerin EURUSD’deki etkisi sınırlı oldu. Güne sakin devam eden paritede fırtına öncesi sessizlik hakim adeta. Haftaya alıcılı başlayan paritede dün satıcıların devreye girmesiyle 1.0930 bölgesi altına kadar bir düşüş yaşanmıştı.
Düşüşlerin devam etmesi durumunda aşağıda önce 1.0900 ve ardından 1.0850 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.0950 ve 1.10 bölgesi önemli direnç durumunda. Ancak yine de akşam Fed’in faiz oranı kararı sonrası paritede çok keskin hareketler yaşanabileceği uyarısını da yapmadan geçmeyelim.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.