Uluslararası Piyasalarda Gün Özeti – 16.11.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Gece Asya seansına baktığımızda Japonya’dan öncü büyüme verisi -%0.2 ile beklentiden kötü geldi. Beklenti altında kalan veri JPY için negatif oldu ve gün içinde USDJPY’de yükselişleri beraberinde getirdi.
Saat 10.00’da ise Türkiye’den işsizlik oranı önceki veriden kötü %10.1 geldi. İşsizlik oranının da artış olması TRY için negatif oldu.
Saat 12.00’da Euro Bölgesi’nde TÜFE %0.1 ile beklentiden iyi geldi. ECB’nin Aralık ayındaki toplantıda ek gevşeme hamleleri için enflasyon oranını yakından takip ettiğini hepimiz artık biliyoruz. Bu yüzden enflasyonda iyileşme yaşanması pozitif bir durum ECB için.
Saat 15.30’da ise Kanada’dan imalat satışları -%1.5 ile beklenti altında kaldı.
Bugün hareketlilik yaşanan paritelere kısaca göz atalım.
USDCAD, petrol fiyatları üzerindeki baskının devam etmesiyle birlikte bugün de yükselişine devam etti. 1.3368 seviyelerini test eden paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz. Yukarıda bir sonraki hedefimiz 1.34 bölgesi. Aşağıda ise 1.3290 bölgesi önemli destek olma özelliğini koruyor. Bu bölge üzerinde kalındığı sürece gevşemeleri alış fırsatı olarak görmeye devam edeceğiz.
EURUSD, 1.07 bölgesi üzerinde kalmak istese de üzerindeki baskı hala devam ediyor. Bu bölgenin geçilmesi durumunda aşağıda 1.0680 ve ardından 1.0660 bölgesi önemli destek olarak çalışabilir. Boğaların paritede ağırlığını koymaya başlamasıyla ise 1.80 bölgesi önemli direnç konumunda. Ancak ECB’den gelen güvercin tonda açıklamalar ve Fed’in Aralık ayında faiz artışına gitme ihtimallerinin güçlenmesiyle birlikte aşağı yönlü hareketlerin devam etmesini bekliyoruz. 1.08 altında kalındığı sürece EURUSD’de alış için iyimser değiliz.
ALTIN, Paris’te yaşanana üzücü terör olayları sonrası güvenli liman olma özelliğini biraz da olsa hatırlattı ve güne alıcılı başladı ancak bu çok uzun soluklu olmadı. 1097 bölgesine kadar yükselen sarı metalde ayıların tekrar sazı eline almasıyla birlikte yaşanan geri çekilme 1084 bölgesine kadar devam etti. Düşüşlerin devam etmesi durumunda aşağıda 1080 ilk önemli desteğimiz. Bu bölgenin de geçilmesiyle 1076 bölgesine doğru geri çekilmeler görebiliriz. Yukarıda ise 1100 bölgesi önemli direnç bölgesi olma özelliğini koruyor. Bu bölge altında kalındığı sürece sarı metalde alış için iyimser olmayacağız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.