Uluslararası Döviz Piyasaları -Asya’da Son Durum

AUD ve NZD Nefes Aldı

Asya seansına baktığımızda borsaların günü artıda tamamladıklarını söyleyebiliriz. Shangai composite endeksi günü artıda %3.42’de kapatırken, Nikkei endeksi de günü artıda %0.81 seviyesinde kapattı. ASX endeksi de günü %1.4’de artıda kapamayı bildi.
Geçtiğimiz hafta RBNZ’den güvercin tonda açıklamaların gelmesi ve faiz indirimine gidilmesi NZD satışlarını beraberinde getirmişti fakat bugün NZD’nin rahat bir nefes almasına sebep olarak süt ürünü fiyatlarındaki iyileşme ve cari açıkta azalma yaşanmasını gösterebiliriz. Borsalardaki iyimser havanın olması da NZDUSD’nin toparlanmasını destekledi.
Gece RBA başkan yardımcısı Debelle’den açıklamalar vardı. Debelle, Fed’in faiz artırımı yapmasının volatiliteye neden olmaması durumunda çok şaşıracağını belirtti. Açıklamasının devamında ise orta vadede Avustralya’nın büyüme oranının yavaşlayabileceğine dikkat çekti. Özellikle Çin borsalarında yaşanan iyileşme AUD’u yakından ilgilendiriyor. Ve bu sebeple AUDUSD’de toparlanma yaşandı.
Endekslerde iyileşme yaşanması NZD ve AUD’a rahat bir nefes aldırdı. AUDUSD’de 0.71 bölgesi, NZDUSD’de ise 0.63 bölgesi son derece önemli destek. AUDUSD ve NZDUSD bu seviyelerin üzerinde kaldığı sürece satış için iyimser değiliz fakat yarın FOMC’de şahin tonda açıklamaların gelmesi NZD ve AUD’un canını uzun bir dönem sıkabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.