Uluslararası Piyasalarda Günün Özeti

Piyasalarda Günün Özeti

Bugün piyasalarda bütün gözler neredeyse petrol fiyatlarındaydı. Suudi Arabistan, Rusya, Katar ve Venezuela’nın petrol üretiminin seviyesini dondurma üzerinde ortak karara varması günün öne çıkan gelişmesiydi. Petrol arzında kesinti yaşanmaması tabi ki petrol fiyatları üzerindeki baskıyı devam ettirecek gibi gözüküyor önümüzdeki dönemde de. Ancak şuan için üretimin 11 ocak seviyesinde dondurulması kararı geçerli olsa da ileride ek önemler alınacak mı alınmayacak mı gelecek olan haberleri biz de yakından takipte olacağız. ABD dolar endeksine bakacak olursak gün içerisinde geri çekilme yaşansa da raporu yazdığımız dakikalarda yeniden 96.80 seviyelerine gelinmiş durumda. Dilerseniz bugün açıklanan verilere göz atalım.
  • İngiltere’den TÜFE %0.3 ile beklentide geldi. Çekirdek TÜFE ise -%1.2 ile beklentilerin altında kalırken gelen verilerin ardından GBPUSD’de sert düşüşlere şahit olduk.
  • Euro Bölgesi’nden ZEW ekonomik hissiyatı 13.6 ile beklentiden iyi geldi ancak EURUSD’de etkisi sınırlı kaldı.
  • Kanada’dan imalat satışları %1.2 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri CAD için pozitif olsa da petrol fiyatlarında yaşanan düşüş USDCAD’de yukarıları beraberinde getirdi.
Paritelerde Son Durum:
USDTRY‘de Türkiye’deki jeopolitik risklerin etkisi net şekilde izlenmeye başladı artık. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında negatif ayrışma devam ediyor TRY. Suriye sınırında yaşanan olaylar sonrası haftanın ilk günü 2.95 üzerine keskin bir yükseliş gerçekleştiren kurda yukarı yönlü hareketlilik sürüyor. Raporu yazdığımız sıralarda 2.9720 seviyelerinde ve 2.98 üzerine çıkılmasıyla 3.00 ve üzeri yeniden gündemimizde olabilir. Geri çekilmelerde ise 2.9450 ve 2.9200 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
GBPUSD‘de sabah saatlerinde gelen yükselişlten sonra İngiltere’den açıklanan TÜFE rakamlarıyla sert düştü. 1.4360 bölgesi altına kadar gerileyen paritede düşüşlerin devam etmesi durumunda gözlerimiz 1.4240 ve 1.4200 seviyelerinde olacak. Paritede toparlanma görünmesi halinde ise 1.4470 ve 1.4500 seviyelerinde yukarı yönlü hareketlere tepki gelebilir. Kısa vadede toparlanmalar yaşanması normal ancak BOE’nin faiz artışı ile ilgili temkinli duruşu ve Brexit risklerinin devam etmesiyle birlikte satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.
EURUSD üzerindeki baskı da sürüyor bugün de. Satıcılı seyrin önümüzdeki günlerde de devam etmesi durumunda bir çok kez bahsettiğimiz 1.1050 seviyesi ve 1.1000 önemli destek durumunda. Toparlanmalarda ise 1.1160 ve 1.1240 seviyelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Yarın özellikle FOMC tutanakları paritenin kaderinde belirleyici etken olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.