Piyasalarda Bugünkü Gelişmeler Neler?

Piyasalarda Günün Özeti

Hareketli bir haftaya başladık ve öyle de devam ediyoruz. Dananın kuyruğu ise nihayet yarın kopacak. Bütün gözler Fed’e çevrilmiş durumda ve faiz oranı kararıyla birlikte piyasalarda adeta yer yerinden oynayacak. Bugünü geride bırakırken ise petrol fiyatlarında yaşanan toparlanmayla birlikte ham petrolün varil başına fiyatı yeniden 37 dolar üzerini gördüğünü söyleyelim. ABD dolar endeksi de günün ilerleyen saatlerine doğru gözünü yukarılara dikti ve 98.00 seviyesinin üzerine kadar yükseldi. Dilerseniz bugün ekonomik takvimde gelen verilere kısaca göz atalım.
  • İngiltere’den TÜFE %0.1 ile beklentide, çekirdek TÜFE de beklentide %1.2 geldi. Beklentide gelen verilerin GBPUSD’de etkisi sınırlı oldu.
  • Euro Bölgesi’nden ZEW ekonomi güven endeksi 33.9 ile beklenti altı kalırken, Almanya ZEW ekonomi güven endeksi ise 16.1 ile beklentiden iyi geldi. Ancak gelen veriler paritelerde önemli bir hareketlilik getirmedi. 
  • Kanada’dan imalat satışları -%1.1 ile beklentiden kötü geldi. Beklenti altı gelen veri CAD için negatif oldu.
  • ABD’den TÜFE aylık bazda %0.0, çekirdek TÜFE de %0.2 ile beklentide, yıllık bazda ise TÜFE %0.5 ile beklentiden hafif iyi geldi. Gelen veri USD için pozitif oldu. En azından Fed’in yarın faiz artışına gitmesi için negatif bir etken oluşturmadığını söyleyebiliriz.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
EURUSD güne alıcılı başlamıştı ve 1.1050 seviyesinin üzerini test edilmişti. Ancak satıcılar günün ilerleyen saatlerinde suskunluklarını bozdular ve paritede 1.0930 bölgesinin altına kadar düşüşler devam etti. Bu bölgenin altında kalındığı sürece alış için iyimser olmayacağız. Düşüşlerin devam etmesi durumunda en yakın desteğimiz 1.0900 ve ardından 1.0850 seviyeleri. Paritede yön yeniden yukarı döner ise 1.0950 ve tekrar 1.10 bölgesi önemli direnç olarak çalışabilir.
USDTRY‘de dün alıcılar hakimiyet sahibiyken bugün durumun tam tersine döndüğünü gördük. Satıcılı seyir gün boyu devam etti ve paritede 2.96 bölgelerine kadar gelindi. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda aşağıda 2.94 ve 2.92 bölgeleri yine önemli destek olma özelliğini koruyor. Yükselişlerde ise 2.98 ve 3.00 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.
USDJPY bugün aldı başını gitti… 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalama dirençlerini de kıran paritede yukarı yönlü hareketin devamında 122.00 bölgesi direnç olarak çalışabilir. Paritede yön yeniden aşağı döner ise 121.00 ve 120.60 bölgesi önemli destek durumunda. USDJPY 121.00 bölgesi üzerinde kaldığı sürece alış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.